GenelYazarlardanYazılar

ALLAH, Nelerimize Karışmaz (!)?

Diyeceksiniz ki;

Böyle soru mu olur (!) Olmaz, biliyorum.

Ancak son dönemde insanların Allah’tan bağımsız!) Diledikleri gibi yaşama azmi bu soruyu sorup irdelemeye zorladı.

Ve yazı yer yer “şiddetli ironi” içereceği için okuyucunun mümkün mertebe dikkatli olması gerekmektedir. Ki; Yanlış anlaşılmasın.

O halde” ALLAH, Nelerimize karışmaz (!)?

Bir örnekle devam edelim. Allah, kamu hukukuna karışmaz(!)

Kamu da işlenen cürümlere karşılık gelen cezalara da(!) Adam öldürmemize, zina etmemize, hırsızlık ve eşcinselliğe, teröre bulaşmamıza.Bunlardan doğan kamu haklarını bize uygulamaya kalkışan yargı makamına, evlenme ve boşanma ile ilgili insan haklarına. Miras ve vasiyetimize, ticaretimize hiç karışamaz(!)alış veriş ve anlaşmalarımızı biz modern hukuk kuralları ile yaparız O’na ne?

Borçlanır ödemeyiz, kul hakkı da neymiş!)Aldatma gasp ve modern hırsızlığa hilei şeriyye gibi kamuflajlarla yol buluruz da O’nu yine işimize karıştırmayız. O’na ne?

Tefecilik (faiz)  günün gerçeğidir!) Kapitalizmin vaz geçemeyeceği realite olduğu ve dünya bu düzenlemeye göre idare edildiği için onu halka götürebilmek için kırk takla atarız, Ne karışır Allah!

Siyasi konularda egemenlik(hüküm) hakkı, Allahın elinden alınıp sözüm ona kulların eline verilmiş bir değer olarak görülür.

Yönetim ilkelerinde, hayatın hiçbir yerinde, Allah ve onun ilk insandan beri göndermiş olduğu değerlerden cimcik kadarını bulamayız.

Adil mi olmamız gerekiyor? Biz vicdanımızla adaletin tüm kurallarını koyarız.

Örnek mi istiyorsunuz.

El kesme yeryüzünü ifsat etme gibi konularda bizim aklımız ve vicdanımız varken, Allah’ın yasa ve kuralları da, günün şartlarına çok katı değil mi ama !)

Görev verdiğimiz “ehiller(!) Laik yasalara toz kondurmayacak kadar ehil oldukları için, görev yaptıkları süreçte “Allah hiç akıllarına gelmez. Bazı istisnai durumlar hariç. Ölüm zulüm kaza gibi, bu durumlarda ona sığınılır, ondan medet umulur, sanki o bizim hizmetimize bakan memurumuz gibi(!)

Gün o ki; Marufun yasak münkerin serbest edildiği, aklın nefsin ilah edinildiği bir zaman dilimi olarak pirim yapıyor.

Temel hak ve özgürlük alanımızı kimse sınırlayamaz. Bu sınır(had) Allah tarafından konulmuş olsa dahi.

İnanç ve düşünce özgürlüğümüze, Allah sınır koyduysa bu sınırı aşmak bizim ana ilkelerimizdir!.

Vahiyden bağımsız akıl, adalet ve vicdan ile günün ve geleceğin şartlarına hazırlık yaparız hem de Allah’tan daha iyi isabet ederiz(!)

Şimdi soruyu tersine çevirip soralım.

“ALLAH nelerimize karışır?

Ana baba evlat hakkına, karı koca, akraba ve akrabalık hakkına, sütanneliği ve sütkardeşliğine, evlat edinme ve kardeşlik akdinden yetimler ve vesayete kadar.

Delil mi istersiniz?
17/23. 6/151. 31/14.30/21.2/222. 17/31. 6/140. 16 /90. 2/27.4/36.33/37. 3/33. 17/34 Ve benzer ayetlerle Allah; Ana baba evlat, karı koca, akraba, sütanneliği, sütkardeşliği, yetimler gibi konular karıştığı gibi.

“Ve “ALLAH başka nelerimize karışır?

Çok önemli, yasama faaliyeti, toplumsal hayatı oluşturan; Ahlak, adalet siyaset, hukuk ve iktisat, ekonomik faaliyetlerimizin bütününe karışmaktadır.
33/36. 4/105.4/13. 4/65.24/51 gibi nice ayetleri ile bu sahaya da karışıyor.

Ceza hukukuna dair nice ayetleri ile Hadlerini belirten Allah olmasına rağmen, sanki O’ hiçbir işimize hiçbir şeyimize karışmıyor gibi vurdumduymaz bir hayatı tüketiyoruz.

Allah adam öldürmeye kural koymuş, modern hukuk tınmıyor.

Hukuku idare eden siyasal iradenin kulları da sus pus. Tepkisiz. Teknik el kitaplarında ne var ne yok bilmiyor ki, tepki versin.

Allah okunup iman ve amele dönüştürülsün diye elçiler vesilesi ile mesaj (vahiy) yolladığı halde kim okur kim dinler.

Bakın unutmadan söyleyeyim Allah ticaretimize de karışıyor. Yaptığımız yapacağımız anlaşmalardan borçlanmalarımıza kadar. Nerede mi karışıyor.
2/275. 4/29. 5/1.2/245.2/280. 2//282.. gibi ayetleri ile karışıyor.

“Bizi aldatmayan bizden değildir. Şaşırdınız mı?
Haklısınız.

Bizi aldatan bizden olamaz. Lakin ne hikmet ise bu gün siyaset “bizi aldatma esası üzerine kurulmuş olduğu halde. Bir delikten onarca kez ısırılanlar halen Müslüman olduklarını söylüyor.!)

Ya bu sözün sahiplerinde ya da bu sözde bir bit yeniği olsa gerek. Allah aldatma diyor. Tam ölç. Kimseyi zarara sokma, doğru tart, bunları yapmayanlar bozguncudur, diyor.
Kimsenin kılı kıpraşmıyor.
Ne kadar pişkiniz değil mi?

Siyasal egemenliği
“Allah ve elçisinden alıp, Halk denilen insan veya bir guruba teslim etmiş olduğumuz halde, şirk siyaseti ve işletmecilerine takdim etmiş oluşumuzu hiç bir bahane ile izah edemeyeceğimiz gün gelmezden önce;

Aklımız başımızda canımız tenimizde iken tam bir dönüş yapamıyorsak ahir dünyamızı cehenneme kendi ellerimiz ile hazırlıyoruz demektir. Konu ile ilgili birkaç ayet.
8/20-24.8/27.8/46.4/59.

Efendim İslam da şura varsa bizde de meclis var orada meşveret edilir.(!) Haklısınız. Orada vahye uymayan her yasal düzenleme yapılırken danışılır, konuşulur, kavgalar edilir.

Tek ittifak edilen şey Vahyin-ayetin) olmadığı şuradır.
Haram helal günah sınırları orada geçmez. Allah’ın ve elçisinin hayat anlayışı da.

Hal bu ki; İman edip bu iddianın arkasında duranlar, konuya ışık tutan ayetleri sanki hiç okuyor değiller.
3/159.38/36.4/105.42/36-38

“Yaşama hakkı ile Yasama hakkını birleştirip, Allah ne der sorusundan azat olmuşlar olarak hayatı Laik(Allahsız) ilkelere göre düzenlemeye de “Allah karışır.

Onu hayatlarına karıştırmayanlara da karışır ve karışacaktır.
-Bu gün değilse bile.

Vesselam.

Daha Fazla

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Müşriklerin mantığı Allah’ı hayata müdahaleden uzak tutmaktan kaynaklanır.
    Bu durum sadece Allah ile aralarında şefaatçiler üretenler için değil, Allah’ın dininin yerine ideolojiler ve beşeri sistemler icat edenler için de aynıdır.
    Allah’ın kendilerine şah damarından daha yakın olduğunu kabul etmeyenler sadece tasavvuf çevreleri değil, aynı zamanda laik bir siyasetten yana olanlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Kapalı