GenelVideolar

Ayın Misafiri/Konuşmacısı

İktibas Çizgisi İstanbul irtibat bürosunun Mart 2018 Misafir Konuşmacısı Gazeteci-Yazar Selahaddin Eş Çakırgil idi. “İRAN ve ORTADOĞU” konusunun anlatıldığı programın videosunu istifadenize sunuyoruz.

Selahaddin Eş ÇAKIRGİL Biyografi

Gazeteci ve yazar(1948 yılında  -kimlik kartında 1942 – Samsun’un Kavak ilçesi Muradbeyli köyünde doğdu).Kanuni sorunlar nedeniyle S. Muradbeyli, Selahaddin E. Çakırgil, E. Selahaddin isimlerini kullandı.Kendi köyünde ilkokul olmadığından ilkokulu başka bir köyde okudu ve ortaokulu Kavak’da bitirdi.Ankara Sağlık Meslek Okulu’nu bitirdikten sonra  çeşitli hastanelerde çalıştı.Farklı dersleri dışarıdan vererek 1967’de yüksek okuldan, 1973’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nen mezun oldu.1965’den sonra Yeni İstanbul, Sabah ve Bugün Gazeteleri’nde yazdı.12 Mart Askeri Muhtırası’ndan sonra Bab-ı Ali’de Sabah Gazetesi, haftalık çıkan Ufuk Gazetesi  ve Sebil’de yazdı.1974’lerin sonunda yazmaya başladığı Milli Gazete’deki bir makalesinden dolayı 163. maddeden 14 ay hüküm giydi.Cezasını 1977-1978 arasında Paşakapısı, Şile ve Gebze Cezaevleri’nde tamamladı.

Cezaevinden çıktıktan sonra Sebil ve Şura Dergi’lerinde yazmaya devam etti.1978-80 arasında bulunan bilinen dergilerden Tevhid ve Hicret’in aktif olarak sorumluluğunu aldı.163. maddeye muhalefetten Devlet Güvenlik Mahkeme’lerinde otuzdan fazla davası vardır;üç davanın nihai kararı sonucunda 15 yıl hüküm giymiştir.Bu kararlar temyiz sürecindeyken 12 Eylül İhtilali oldu ve yurtdışına gitti.

Yerleştiği İran’da İslam Cumhuriyeti’nin Sesi Radyosu’nda Türkçe programlar yaptı.Türkçe dergi ve Kudüs Yolu, İslam Çağrısı ve Kayhan  gazetelerinin  yayımlanması görevini üstlendi ve bu gazetelerde makaleler yazdı.Bu yıllarda, makaleleri Türkiye’deki Tevhid Dergisi ve Selam Gazetesi’nde yayımlandı.1999’da göç ettiği Almanya’da Milli  Gazete ve daha sonra da Vakit Gazetesi’lerinin Avrupa baskılarında yazdı.Yayımlanmaya hazır bir çok kitabı vardır.

Kitapları:

Kavşak Noktasında Türkiye’nin Siyasi Görünüşü, Müslüman Türkiye Mücadelemiz.

Daha Fazla

İktibas Çizgisi

İktibas Çizgisi Yönetici

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir