GenelYazarlardanYazılar

Hiç Soranla Sormayan Bir Olur Mu?

Tabi bu soru böyle değildi. Asıl hali Allahtan, “…Deki; Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?…” ( Zümer-9)  ne güzel soru. Sorunun en kusursuzu sorulmuş. Soru sormak Allahın da bir yöntemidir hem de sık kullandığı bir yöntemdir.

Soru sorma yeteneği, insanı diğer canlılardan ayıran  en belirleyici yönlerinden biridir. Soru sorma becerimiz, insanlığın en büyük keşiflerine yol açmış ve bizlerin karşılaştığı büyük sorunlardan bazılarını çözmüştür. Peki ya şimdi? Şimdi olay bambaşka bir yerde, sorular zor ve beklenende kesin cevaplar. İnsanda, başlı başına bir sorudan ibaretken nasıl olurda sorularına nihai cevaplar umar.

Önceleri soru sormaktan kaçınan insanın, şimdi ise sorulara istediği net cevapları. Soru sormakta bir erdem olsa gerek. Sorduğu sorunun cevabı “evet-hayır” bu kadar.

Bir Çin atasözü duymuştum “ soru soran o dakika aptal sayılır, ama sormayan ömür boyu aptal kalır.” Evet, gayet net kimimize göre gerekmez olan nice soru ardında duran cevaplarının mühimliğiyle göz önünde. Soru sormak kimseyi küçük düşürmez. Soru sormak insanı diri tutar. Bazen sorduğumuz sorularla anılırız. Soru sormak ben olma çabasıdır aslında.

Sorduğumuz sorunun bilmem kaç harfle sınırlanmasına gerekte yoktur.(Sınırlanma diyorum çünkü sosyal medyanın her fırsatta yaptığı sınırlama gibi ) Sorularımıza verilen cevaplarında ultra küçük ve net olmasını istemekte gereksizdir.

Sorular cevaplarını bekler. Sorular soranla bir olur. Ancak her sorunun cevabını bulmak o kadar kolay değildir. Beklemek sorulan sorunun en önemli aşamasıdır. Aramak sorunun elzemidir. Soru yönelteceğinin kişiyi bulmak ise en zor olanıdır beklide. Okudukça, çizdikçe bir şeylerin altını, sorular o zaman cevap bulur. “Sorduğum sorular havada kalıyor”, “ cevap bulamıyorum”, “sorularımı internetle cevaplıyorum” ne kadar doğru tepkiler tartışılır. Ancak öyle, çevremde çok duyduğum cümleler. Bu cümleler insanı soru sormadan alıkoyuyor. Sorulan sorunun cevabı kişinin kendisini tatmin etmemesi, sorular sormaktan çekindiriyor. Şu da bir gerçektir ki bilmek sormakla oluşur.

Bizim bilgiye giden yolumuz sorular sormaktan geçer. Sorduğum gibi HİÇ SORANLA SORMAYAN BİR OLUR MU?

Daha Fazla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir