Genel

Hocaların şişirdikleri balon: Deizm

Erdem Uygan/Süperhaber

Sosyal medyanın gündem yaratmadaki gücüne bir kez daha tanıklık ettiğimiz günleri yaşıyoruz. Hiçbir kabul edilebilir veriye dayanmayan, birkaç kişinin şahsi kanaat ve iddiası, “toplumda deizm artıyor” şeklinde kısa sürede gündeme oturdu. Bu durum bir kez daha kuyuya bir akıllının taş atmasının delinin atmasından ne kadar farklı sonuçları olduğunu da göstermiş oldu. Taşı oradan çıkarmak kimsenin aklına gelmediği gibi herkes taşın orada olduğuna yemin etmeye başladı.

Toplumda deizm yayılıyor balonunu şişirenler “bir üfürük de benden” edasıyla birbirleriyle yarışan ilahiyatçı, felsefeci, araştırmacı hocalar oldular. Sonuç ise suyu kesik musluktan çıkan hossss sesinden başka bir şey olmadı. Aslında olan, her görüş mensubunun karşı görüştekine saldırmak için beklediği bahaneyi bulmasıydı. Kur’an’cısı gelenekçisine “deizmin sebebi sizsiniz” diye sallarken, gelenekçisi de aynı söylemle Kur’an’cıyı suçladı. Böylece aslında yayıldığı, geliştiği, çoğaldığı hakkında bir gün öncesine kadar elde farklı hiç bir veri olmayan deizm bir günde gerçekten yayıldı(!)

Kur’an’a göre Allah’ın varlığı ve birliği konusunda şüphesi olan tek bir canlı, hatta cansız bile yoktur. Birilerinin ateist olduklarını söylemeleri bir Kur’an mümini için en fazla yalan söylemesi anlamına gelir. Ateizm şehir hayatının yetiştirdiği şımarık ve kibirli insanın yalanıdır. Dağda, köyde, doğada 15 dakika geçirebilen hiç kimse kendine bu yalanı söyleyemez.

Kur’an’a göre Allah’ın Kitabını ve elçilerini kabul etmeyen, Allah’ın emirlerini görmezden gelen kimseler “kâfir” olarak adlandırılırlar. Bunların müslüman olduklarını iddia ediyor olmaları ile deist olduklarını söylüyor olmaları bir şey değiştirmez. Bugün birilerinin kendilerine deist diyor olmaları belki günümüz algısına göre deist ifadesinin kulağa kâfir ifadesinden daha havalı geliyor olması olabilir. Ancak Allah’ın elçilerini, kitaplarını, emirlerini görmezden gelenlerin Kur’an’daki adı budur. Ayrıca görmezden gelme, bilerek yapılan bir eylemdir. Dolayısıyla Kur’an’a göre her kâfir görmezden geldiği şeyin Allah’ın emirleri olduğunun da farkındadır. Bu sebeple günümüzde samimi bir biçimde, niyeti sadece kendisini Yaratan’a karşı görevlerini öğrenip doğru bir şekilde kul olmak olan hiç kimse deist olamaz. Diğer bir deyişle, birisi samimi olarak Allah’ın dinini araştırmış olsun da sonunda gelenekçiler veya Kur’an’cıların söylemleri yüzünden deist olmaya karar versin, böyle bir şey asla mümkün değildir. Zira Allah şöyle buyurur:

Bizim uğrumuzda mücadele edenlere elbette yollarımızı gösteririz. Allah güzel davrananlarla beraberdir. (Ankebût 29/69)

Deist olan kişinin niyeti daha baştan bellidir. Bu tipler Allah’a karşı olan kibirlerini nasıl ifade edeceklerini şaşırmış kişilerdir. Zira Allah şöyle buyurur:

Ellerinde bir delil olmadan Allah’ın ayetleri hakkında tartışmaya girenlerin göğüslerinde, asla ulaşamayacakları bir büyüklük duygusu vardır. Sen Allah’a sığın. O dinler ve görür. (Mü’min 40/56)

Ayrıca deizmin artıyor olduğu iddiası doğru kabul edilse bile bu ne şaşırtıcı, ne beklenmedik ne de yeni bir durum olmalıdır. Zira Kur’ân’a göre Allah’ın yolunu kabul etmemiş kişiler her zaman çoğunluktadır. Üstelik kendilerine uyanlar nebîler bile olsa onları da Allah’ın yolundan uzaklaştıracak kadar etkilidirler:

Yeryüzündeki insanların çoğuna uyacak olsan seni Allah’ın yolundan saptırırlar. Onlar, sadece varsayımlarla hareket ederler. Onlar, sadece atarlar. (En’âm 6/116)

İnsanların Allah’a karşı gelip emirlerini görmezden gelebilecekleri tek yer bu dünyadır. Ahirette hiç kimsenin böyle bir özgürlüğü olmayacaktır. Dolayısıyla bu dünyada Allah’ın emirlerine karşı gelenler, günah ve pisliğe batmış olanlar, adaletsizlik ve kötülükler kıyamete kadar çok ve yaygın olacaktır. Bize düşen Allah’ın ayetlerini doğru okumaya ve kullarına doğru ulaştırmaya çalışmak olmalıdır. Dileyen uyar, dileyen karşı gelir. Herkes hesabı Allah’a tek başına verecektir.

 

Önemli Not: Yukarıdaki yazı, yazarın şahsi görüşlerini içermekte olup, İktibas Çizgisi.com un yayın ve düşünce yapısını yansıtmıyor olabilir. İktibas Çizgisi olarak, kâr amacı gütmeyen yayın politikamız gereği okumaya değer bulduğumuz yazıları, takipçi kitlemizle buluşturmak için tam metin olarak yayınlıyoruz

Daha Fazla

İktibas Çizgisi

İktibas Çizgisi Yönetici

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Kapalı