Genel

İran Basınında Geçen Hafta Öne Çıkan Haberler

İRAM

Trump’ın Kararına Tepkiler

ABD Başkanı Donald Trump’ın 8 Mayıs Salı günü İran’la yapılan nükleer anlaşmadan Amerika’nın çekildiğini açıklamasına İran’dan tepkiler geldi. Trump’ın açıklamalarından sonra basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Bugün, İran’ın sözlerine bağlı kaldığı ve Amerika’nın sözünde durmadığı ispatlandı. Nükleer anlaşma artık İran ve diğer beş ülke arasındadır. Eğer bu beş ülkeyle yapılacak olan iş birliğinin İran’ın çıkarlarına olduğu sonucuna ulaşırsak Trump’ın açıklamalarına rağmen anlaşmaya bağlı kalınacaktır. Trump’ın yaptığı psikolojik savaş ve iktisadi baskıdır.” şeklinde tepki gösterdi. Devrim Rehberi Ali Hamenei ise tepkisini “Defalarca ABD’ye güvenilmeyeceğini söyledik. Diğer üç Avrupa ülkesine de güvenim yoktur ve güvenilmemesi gerektiğini söylüyoruz. Eğer anlaşma yapmak istiyorsanız gerçek ve pratik anlamda teminat alınmalıdır yoksa bu şekilde anlaşmaya devam edilemez.” ifadeleriyle dile getirdi. Meclis Başkanı Ali Laricani de “Trump’ın bir dediği diğerini tutmuyor. Trump’ın nükleer anlaşmadan çekilmesi ABD’nin sözlerinin güvenilmez olduğunu ispatlamıştır. Trump’ın meseleleri çözecek akli yeterliliğe sahip olmadığı gözüküyor. Ülkede ulusal konsensüs ile ABD’ye pişman edici bir cevap vereceğimize inanıyorum.” şeklinde tepkisini ortaya koydu. Trump’ın kararına askeri kanattan da benzer şekilde sert tepkiler geldi.

Meclis’te ABD Bayrağı Yakıldı

Trump’ın nükleer anlaşmadan çekildiğini açıklamasının ardından 9 Mayıs Çarşamba günü mecliste düzenlenen açık oturumda bazı muhafazakâr milletvekilleri tepkilerini göstermek için kürsüye gelerek Amerika bayrağını ve nükleer anlaşma metnini yaktılar. Kürsüdeki milletvekilleri “Siz nükleer anlaşmayı yaktınız biz de bayrağınızı yakıyoruz” şeklinde bağırdılar. Meclis Başkanvekili Ali Mutahhari ise bayrak yakma olayını kötü bir davranış olarak değerlendirdi. Mutahhari, “Yayımlanan rapora göre Amerikan halkının üçte ikisi zaten Trump’ın kararına karşıdır. Biz ABD bayrağı yakarak Amerikan halkını karşımıza almış oluyoruz.” dedi.

Trump’ın Kararına İlişkin Bildiri Yayımlandı

Ruhani hükümeti Trump’ın nükleer anlaşmadan çıkma kararı almasından sonra olaya ilişkin bir bildiri yayımladı. Bildiride kısaca, “İran, Amerika’nın aksine uluslararası taahhütlerine bağlıydı. Anlaşmaya bağlı kaldığımız Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı tarafından teyit edildi. Anlaşmanın diğer üyeleri nükleer anlaşmayı korumak ve taahhütlerini kayıtsız şartsız vaat aşamasından uygulama aşamasına geçirmekle görevlidir. Anlaşmanın maddeleri hiçbir şekilde müzakere konusu değildir. Amerika bölgemizde yanlış politikalar ve müdahalelerle aşırıcılığa, ifrat ve savaşa sebebiyet verdi. Cumhurbaşkanlığı 8 Mayıs Salı günü Dışişleri Bakanına anlaşmanın diğer taraflarından gerekli teminatları almak için gereken adımları incelemek ve sonuç raporunu sunmak görevi verdi. Ayrıca İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanına da ülkenin bilim insanlarının araştırmalarını kullanarak, sınırsız bir şekilde endüstriyel zenginleştirme aşamasına geçmek için tüm hazırlıkları sağlamakla görevlendirilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Amerika Protesto Edildi

11 Mayıs Cuma günü cuma namazından sonra Tahran’da ABD Başkanı Trump’ın nükleer anlaşmadan çekilme kararı protesto edildi. ABD bayrağı ve temsili anlaşma metninin yakıldığı gösterilerde Amerika, İsrail, İngiltere ve Arabistan aleyhinde sloganlar atıldı.

Terörizmle İlgili İki Tasarı Onaylandı

Meclis’te bulunan 223 milletvekilinin katılımıyla 8 Mayıs Salı günü gerçekleşen oylamada Terör Finansmanıyla Mücadele Kanununda düzeltmeler ön gören tasarının görüşülmesi 129 olumlu, 73 olumsuz ve 7 çekimser oyla kabul edildi. Ayrıca aynı gün 225 milletvekilinin katılımıyla gerçekleşen oylamada Kara Para Aklamayla Mücadele Kanununun da düzeltilmesini ön gören tasarının görüşülmesi 139 olumlu, 55 olumsuz ve 2 çekimser oyla kabul edildi.

Genelkurmay Başkanı’ndan İsrail’e Tehdit

Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri yaptığı konuşmada üstü kapalı olarak İsrail’in Suriye’de İran üslerine yaptığı saldırılara cevap verileceğini belirtti. Yaşanan son olaylar karşısında sessiz kalmayacaklarını belirten Bakıri, “Son yaşanan olaylara henüz cevap vermedik. Bu, saldırıları kabul ettiğimiz veya saldırılar karşısında sessiz kalacağımız anlamına gelmiyor. Vakti gelince gereken cevabı vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Sünni Din Adamına Kısıtlamalar

İran’ın önde gelen Sünni din adamlarından Zahidan Cuma İmamı Mevlana Abdülhamit’e şehirden çıkma yasağı getirildi. Cuma hutbesinde kendisinin ve diğer Sünni din adamlarının başka şehirlere gitmesinin engellendiğine işaret eden Abdülhamit, İran’daki bütün etnik ve mezhebi grupların anayasayı kabul ettiğini ve herkesin vatandaşlık hakkına saygı duyulması gerektiğini söyledi. Anayasa’da herkesin eşit olduğunu vurgulayan Abdülhamit, bütün kurum, kuruluş ve yetkililerin anayasaya riayet etmeleri gerektiğini ifade etti. Yurt dışına çıkışını ve Tahran hariç ülke içerisinde başka şehirlere seyahatini yasaklayan kurumları “keyfi uygulamalarda” bulunmakla suçlayan Abdülhamit’in daha önce Katar’a ziyareti engellenmişti.

Zibakelam’ın Nükleer Anlaşma Yorumu

Tahran Üniversitesi Siyaset Bilimi Öğretim Üyesi Sadık Zibakelam, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesini yorumladı. ABD’nin anlaşmadan çekilmesinin İran’ın, ekonomik yolsuzlukların arttığı Ahmedinejad’ın son dönemine geri dönüşünü hızlandıracağını ileri süren Zibakelam, ayrıca Amerika’nın İsrail ile de çatışma riskini artıracağını söyledi.

Tel Aviv: Trump’ın Nükleer Anlaşma ile İlgili Kararından Haberdar Değiliz

İsrailli yetkililer ABD Başkanı Donald Trump’ın İran Nükleer Anlaşması ile ilgili kararını İsrail’e bildirmediğini söyledi. Netanyahu’nun iddiasına göre İran, son zamanlarda Esed rejimine İsrail’e saldırması için gelişmiş askeri teçhizat sağladı. Doğru zamanda İran ile karşı karşıya gelmekten kaçınan devletlerin daha sonra ağır bedel ödediklerini ifade eden Netanyahu, İsrail’in İran’la herhangi bir gerginlik peşinde olmadığını fakat herhangi bir senaryo için de hazırlanacaklarını açıkladı.

Alman Yetkililer: İran ile Ticari İlişkilerin Seviyesini Azaltmayı Düşünmüyoruz

Alman Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Folker Therayer, İran’a uygulanan yaptırımların azaltılmasının ardından İran ile ikili ekonomik ilişkilerin 2015’ten beri arttığını söyledi. Therayer “İran’la ticari ilişkilerimiz bizim için önemlidir ve İran pazarına olan ilgimizi yineliyoruz” dedi.

Ruhani’den ABD’ye Sert Uyarı: İstediğimiz Kadar Füze ve Silah Depolarız

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’yi sert bir şekilde uyardı ve ABD’nin anlaşmadan çekilmesi durumunda tarihi bir pişmanlık duyacağını vurguladı. Ruhani, Tahran’ın savunma gücü hakkında kimseyle pazarlık yapmadığını söyledi. Razavi Horasan eyaletinde halka hitap eden Ruhani, İran’ın ihtiyaç duyduğu her türlü silah ve füzeyi depolayacaklarını ve kendi savunma sistemlerine ilişkin kararların kimseyi ilgilendirmediğini söyledi.

“Nükleer Anlaşma Sonrası Silahlanma Yarışı Artar”

Trump’ın nükleer anlaşmaya ilişkin kararı öncesi konuşan Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Al Safadi 8 Mayıs Salı günü yaptığı açıklamada, nükleer silahlar ve diğer kitle imha silahlarına ilişkin siyasi bir çözüm bulunmadığı takdirde Ortadoğu’da ortaya çıkacak olası bir silahlanma yarışı ile ilgili olarak uyarıda bulundu. Safadi, ABD başkanının ne yapacağını bilmediğini, ancak İran’ın bölgedeki “müdahaleciliği” konusunda Arap ülkeleri arasında yaygın bir endişe bulunmasına rağmen İran ile diyaloğa devam edilmesi gerektiğini söyledi.

Kremlin: Nükleer Anlaşmada Herhangi Bir Değişiklik Olumsuz Sonuçlara Yol Açacak

Rusya Cumhurbaşkanlığı Sarayı Sözcüsü Dmitri Peskov, “Vladimir Putin’in Avrupalı ortaklarının pozisyonları stratejik olarak birbirine benziyor ve herkes anlaşmanın ortadan kalkmasına karşı” dedi. Peskov, “İran Nükleer Anlaşması metnindeki herhangi bir değişiklik kaçınılmaz olarak felaketle sonuçlanacak ve Moskova mevcut durumun muhafaza edilmesi için nükleer anlaşmanın korunmasının tek gerçek yol olduğunu vurguluyor” dedi.

Yeni Zelanda Anlaşmayı Hayal Kırıklığı Olarak Değerlendirdi

Trump’ın nükleer anlaşmadan çekileceğini ve yaptırımların yeniden uygulanmaya başlayacağını ilan etmesinin ardından İsrail, Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn bu kararı destekleyen ilk ülkeler oldular. Yeni Zelanda Başbakanı ise Trump’ın bu kararını hayal kırıklığı olarak değerlendirerek anlaşmanın daha istikrarlı ve öngörülebilir bir Ortadoğu için yapılmış olduğunu söyledi. Başbakan Ardern bu konundaki pozisyonunun Merkel, May ve Macron’a daha yakın olduğunu vurguladı.

Mogherini’den Nükleer Anlaşma Açıklaması

Federica Mogherini, AB bloğunun İran Nükleer Anlaşması’nı “muhafaza etmeye kararlı” olduğunu söyledi. Mogherini, ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşmadan çekilme kararını ilan etmesinden kısa bir süre sonra açıklamalarda bulundu. 2015 tarihli anlaşma hakkında, “İran’ın nükleer silah geliştirmediğini garanti eden hedefe ulaşılıyor. Avrupa Birliği bu durumu muhafaza etmeye kararlı” açıklamasında bulundu ve ABD’nin anlaşmadan çekilmesi hakkında da “endişeli” olduğunu dile getirdi. “İran şu ana kadar yaptığı gibi, nükleer anlaşma ile ilgili taahhütlerini uygulamaya devam ettiği sürece, Avrupa Birliği de nükleer anlaşmanın tam ve etkili bir şekilde uygulanmasına bağlı kalmaya devam edecektir” dedi.

Almanya ABD’nin Kararından Endişe Duyduğunu Söyledi

Almanya Trump’ın kararına rağmen anlaşmayı canlı tutmaya çalışacağını açıkladı. Dışişleri Bakanı Heiko Maas televizyonda yayınlanan programda “Ortadoğu ve dünyayı bir bütün olarak daha güvenli kılan bu önemli anlaşmayı canlı tutmaya çalışacağız.” dedi. BM Genel Sekreteri António Guterres de, Trump’ın JCPOA’dan çekilme kararından derinden endişe duyduğunu açıkladı. Guterres, anlaşmaya tamamen uyulması için anlaşmanın geride kalan tüm taraflarına çağrıda bulundu. Sekreter, “Planın uygulanmasına ilişkin tüm kaygıların JCPOA’da tesis edilen mekanizmalar tarafından ele alınması önemlidir. JCPOA ile doğrudan ilgili olmayan hususlar, sözleşmeyi ve sözleşmenin başarılarını muhafaza etmek amacıyla önyargılı olmadan ele alınmalıdır” dedi.

Obama’dan Anlaşmaya Destek Geldi

Obama, Trump’ın kararı için “Bir demokraside, her zaman bir idare ve başka bir idare arasında politikalarda ve önceliklerde değişiklikler olacaktır. Ancak gerçek şu ki, anlaşmanın başarılı olduğu müttefiklerimiz, bağımsız uzmanlarımız ve şu anki ABD Savunma Bakanları tarafından paylaşılan bir görüştür. JCPOA Amerika’nın çıkarınadır” açıklamasında bulundu.

John Bolton: Ek Yaptırımların Uygulanması “Mümkün”

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton gazetecilere verdiği demeçte, İran’a ek ekonomik yaptırımların masadan henüz çıkmadığını söyledi. Bolton, Başkan Trump’ın ABD’nin, İran Nükleer Anlaşması olarak bilinen Ortak Kapsamlı Eylem Planından çekileceğini açıklamasından sonraki demecinde “ek yaptırımların uygulanması mümkün” dedi. Bolton, Trump yönetiminin İran’ı anlaşma öncesindeki duruma kıyasla daha fazla cezalandırmak istediğini belirtti. Trump’ın yardımcısı, Trump’ın JCPOA’dan çekilme kararının askeri harekatın başlangıcı olduğunu düşünenlerin “son derece yanlış” bir düşüncede olduklarını da sözlerine ekledi.

12 Demokrat Senatör Trump’tan Anlaşmayı Muhafaza Etmesini İstedi

Demokrat Senatörler, Başkan Donald Trump’a bir mektup göndererek, İran’la yapılan nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmenin büyük bir “stratejik” hata olduğunu söylediler. Bu mektup, Donald Trump’ın İran’la yapılan nükleer anlaşma konusundaki kararına ilişkin attığı tweetten birkaç saat sonra yayımlandı. İran’a karşı terör örgütlerine yaptığı yardımlara, balistik füze programına, insan hakları ihlallerine ve Tahran’ın istikrarsızlaştırıcı ve yıkıcı faaliyetlerine karşı alınacak tedbirleri desteklemek için geniş ve kapsamlı yaptırımları destekledikleri yazan senatörler, nükleer anlaşmadan çekilmek yerine bütün müttefiklerimiz ile birlikte İran’ın yıkıcı faaliyetlerini engellemenin ve anlaşmanın korunması için çalışmanın gerekliliğini beyan ettiler.

DMO Komutanı Caferi: Amerika’nın Anlaşmadan Çıkışı Bir Bahaneydi

Genelkurmay Başkanı Muhammed Ali Caferi, Amerika’nın anlaşmadan çekilmesi için sunulan uranyum zenginleştirme meselesinin bir bahane olduğunu söyledi. 9 Mayıs Çarşamba günü açıklama yapan Caferi Amerika’nın herhangi bir müzakere için güvenilmez bir ortak olduğunu ve anlaşmanın kapasitesini geliştirmek için birlikte hareket edilmesi gerektiğini vurguladı. Devrim Muhafızları Genel Komutanı aynı zamanda Avrupa’nın, Amerika ve İran arasında seçim yapmak isterse Amerika’yı seçebileceğini çünkü onların ABD’ye bağımlı olduklarını, bağımsız ve özgürce karar veremediklerini de sözlerine ekledi. Genelkurmay Başkanı açıklamasının sonunda “şu andan itibaren, silahlı kuvvetlerin savunma kapasitesinin iyileştirilmesine daha fazla dikkat edilmelidir” dedi.

Körfez İşbirliği Konseyi Trump’ın Kararını Memnuniyetle Karşıladı

Körfez İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Abdullatif Ez-Zeyyani ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşmadan çekilme kararını ve İran’a karşı Amerikan ekonomik yaptırımlarını yeniden uygulama kararını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Ez-Zeyyani Trump’ın kararını “cesur ve Ortadoğu’nun silahsızlanması için önemli bir çaba” olarak değerlendirdi. Ayrıca İran’ı bölgede düşmanca politikalar yürütmek, diğer ülkelerin içişlerine karışmak ve terörist gruplara yardım etmek ile suçlayan Ez-Zeyyani uluslararası yasa ve anlaşmaları ihlal eden İran’ın bölgede tehlike yarattığını iddia etti.

Merkel: Anlaşmanın Korunması için Elimizden Geleni Yaparız

Trump’ın kararına tepki gösteren Almanya Başbakanı Angela Merkel İran’ın nükleer anlaşmaya bugüne kadar bağlı kaldığını ifade etti. Merkel konuşmasının devamında Avrupa’nın Suriye krizinin çözümünde de daha etkin bir rol oynaması gerektiğini vurguladı.

Amano: UAEK, İran Nükleer Anlaşma İçin Taahhütlerini Yerine Getiriyor

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), Başkanı Yukiya Amano yaptığı açıklamada, İran’ın Kapsamlı Ortak Eylem Planı çerçevesindeki nükleer taahhütlerini yerine getirdiğini ve ilgili gelişmeleri yakından takip ettiğini söyledi. İran’ın nükleer programı ile ilgili en üst düzey denetimlerin uygulandığını ifade eden Amano, ajansın İran’ın nükleer taahhütlerini bugüne kadar yerine getirdiğini onaylayabileceğinin altını çizdi.

İngiltere: Anlaşmadan Çekildiklerine Göre Sorumluluk ABD’nindir

İngiltere, Başkan Donald Trump’ın nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından İran ile yeni bir müzakere yürütmek için ABD’ye yeni bir vizyon ortaya koyma çağrısında bulundu. Dışişleri Bakanı Boris Johnson, “Trump yönetiminin anlaşmadan ayrılmasından sonra, ortak endişelerimiz için nasıl yeni bir çözüm getirileceğini açıklamak onlara düşüyor” dedi. Johnson, Trump’ın İran’ın nükleer tehdidine kalıcı bir çözüm bulma çabası ile ilgili olarak bir kuşku bulunmadığını, ancak soru şu: “ABD bunu nasıl başarmayı teklif ediyor?” açıklamasında bulundu.

Çin, Anlaşmadan Çekilme Kararı Sonrasında ABD’ye Tepki Gösterdi

Çin Dışişleri Bakanlığı, Pekin’in Washington’un İran Nükleer Anlaşması’ndan çekilme kararından üzüntü duyduğunu ve Çin’in anlaşmaya tam olarak uymaya devam edeceğini belirtti. Sözcü, “Çin tarafı, ABD’nin İran nükleer meselesini çözüme kavuşturmak için yapılan kapsamlı anlaşmadan çekilme kararından üzüntü duyuyor. Çin tarafsız ve sorumlu bir yaklaşım benimseyecek, tüm taraflarla diyaloğu sürdürecek ve İran’ın nükleer programı hakkında kapsamlı bir anlaşmaya varma çabasını devam ettirecektir” dedi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Pekin’in ilgili tüm tarafları sorumlu bir tutum üstlenmeye çağırdığını söyledi.

İsrail, İran’ı Golan’a Saldırmakla Suçladı

Suriye ordusuna bağlı İran güçleri Golan Tepeleri’nde bulunan İsrail askeri üslerine 20 adet roket fırlattı. İsrail ordusu, Demir Kubbe roket savunma sisteminin gelen mermilerin bir kısmını önlediğini, diğerlerinin ise az hasara yol açtığını söyledi. İsrailli yetkililer karşılık olarak İsrail’in Suriye’deki İranlı pozisyonları hedef alındığını beyan etti. İsrail askeri sözcüsü Jonathan Conricus “Bu olay daha bitmedi” açıklamasında bulundu.

Devrim Muhafızları: Diplomasi Sorunların Çözümüne Fayda Sağlamayacak

Devrim Muhafızları Kolordu Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Selami “Direniş düşmanlarla başa çıkmanın tek yoludur’ açıklamasında bulundu. Selami 10 Mayıs Perşembe günü yaptığı açıklamada, “İran’ın düşmanları askeri bir çatışma istemiyorlar, ancak ekonomik izolasyonla ilgileniyorlar” dedi. Tuğgeneral Selami konuşmasında, İran’ın füze ve savunma sanayiinde ilerleyişini sürdüreceğini ve hiçbir yönetimin ülkeyi silahsızlandıramayacağını vurguladı. İran halkının kendi yolundan ayrılmayacağını söyleyen Selami İran’ın bölgesel denklemlerde önemli bir pozisyonda olduğunu da sözlerine ekledi.

Netanyahu: İran Başka Bir Yahudi Soykırımı İstiyor

Başbakan Binyamin Netanyahu 9 Mayıs Çarşamba günü Tel Aviv ve Tahran arasında yaşanan gerilimin ardından, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e, İran’ın başka bir Yahudi soykırımı yapmaya çalıştığını söyledi. Netanyahu Moskova’da Çarşamba günü yaptığı görüşmelerden önce, Ortadoğu’daki bölgesel krizin çözüme kavuşturulması çağrısında bulundu.

Boeing ve Airbus İran’a Uçak Satışını İptal Etti

ABD Başkanı Donald Trump’un İran’la yapılan nükleer anlaşmadan ayrıldığını açıklamasından sonra Amerika Hazine Bakanı Steven Mnuchin Airbus ve Boeing şirketlerinin İran’a uçak satışının iptal edeceklerini belirtti. Açıklamada ayrıca yeni yaptırımların İran’ın petrol ihracatını ciddi şekilde kısıtlayacağı belirtildi. Nükleer anlaşmadan sonra İran Air 100 adet Airbus, 80 adet Boeing ve 20 adet Fransız-İtalyan ATR’dan olmak üzere toplamda 200 yolcu uçağı siparişi vermişti. Gerek Airbus ve gerekse de ATR tarafından üretilen uçaklarının parçalarından %10’nundan fazlası Amerikan menşeili olması nedeniyle Amerikan yaptırımları bu iki firmayı da bağlıyor. Bu iki firma Amerika’nın izin vermediği ülkelere uçak satamıyor. Dolayısıyla bu iki şirket ancak Washington’un siparişlere onay vermesi durumunda satış yapabiliyorlar.

ABD’nin Yaptırımlarından Kimler Kaybediyor?

ABD başkanı Donald Trump’un salı günü yaptığı açıklamada ABD’nin nükleer anlaşmadan çekileceğini ve İran’a yaptırımların yeniden uygulanacağını söyledi. Fakat bu durumdan sadece İran etkilenmeyecek. Nükleer anlaşma sonrasında İran ekonomisini Amerikan ve Avrupa şirketlerini açmıştı. Uçak şirketleri, otomobil üreticileri, otel grupları ve petrol şirketleri İran’la sözleşmeler imzaladılar. Bu şirketler yaptırımlar nedeniyle zarara uğrayacaklar. Beyaz Saray, İran’da faaliyet gösterenlerin ülkedeki faaliyetlerine son verilmesi için son altı aylarının olduğunu ve bunu yapmayanların ciddi sonuçlarla karşılaşacağını açıkladı..

 

 

Daha Fazla

İktibas Çizgisi

İktibas Çizgisi Yönetici

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir