Genel

İran’da Geçen Hafta Basın

İRAM

Ruhani Ehli Sünnet Liderleriyle Görüştü

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani 2 Haziran Cumartesi günü ehli sünnet din adamlarıyla iftar yemeğinde bir araya geldi. Bütün İranlıların haklarının hepsini alması gerektiğine dikkat çeken Ruhani, defalarca bakanlar kurulunda ve konuşmalarında kadınlar, gençler ve azınlıkların mağdur olduklarını hissettiğini söylediğini vurguladı. Hükümetin bu üç grubun şikayetlerinin giderilmesi konusunda kararlı olduğuna işaret eden Ruhani, Şii ve Sünnilerin ortak kitap, kıble ve geleneğe sahip olduklarına işaret ederek bugünlerde zor şartlardan geçtiklerini ve her zamankinden daha fazla birlik ve dayanışmaya ihtiyaç duyduklarını ifade etti. Ruhani’den önce konuşma yapan Sistan ve Beluçistan Eyaleti’nin yönetim merkezi olan Zahidan şehrinin cuma imamı ve Sünnilerin dini liderlerinden Mevlevi Abdulhamid ise Sünnilerin en önemli sorunlarının karşılaştıkları “ayrımcılık” ve “eşitsizlik” olduğunu belirterek Devrim Rehberi ve Cumhurbaşkanından İslam Devrimi’nden beri 40 yıldır Sünnilere karşı yapılan bu uygulamaların giderilmesini istedi.

Yargıdan Yeni Karar

Yargı Başkanı Sadık Laricani yayımladığı bir bildiri ile bundan böyle iç ve dış güvenlik ve siyasi suçlar işlemiş olanların istedikleri avukatları tutamayacağını ve ancak yargının belirlemiş olduğu listede yer alan 20 avukatın bu dosyalara bakabileceğini duyurdu. Geçmişte Ceza Muhakemesi Usulü Kanunu onaylandıktan sonra birçok eleştiri almış ancak düzeltilmesi için bugüne kadar herhangi bir adım atılmamıştı. Bu kanunun 302. maddesine göre iç ve dış güvenlik ve siyasi suçlar işleyen kimseler suçlarının ilk araştırma merhalesinde yargının belirlediği 20 kişilik avukat listesinden birini seçebilecektir.

.Hamenei’den Uranyum Zenginleştirme Talimatı

Devrim Rehberi Ali Hamenei 4 Haziran Pazartesi günü yaptığı konuşmada Atom Enerjisi Kurumuna bir an önce uranyum zenginleştirmeye başlamaları için gereken hazırlıkların yapılması talimatını verdi. Nükleer gelişmenin ülkenin bilgi ve teknoloji açısından gurur verici noktalarından biri olduğunu belirten Hamenei, ülkenin genç mühendisleri tarafından uranyumun %20 zenginleştirildiğini hatırlattı. Bazı Avrupalı liderlerin açıklamalarını da eleştiren Hamenei, “Bu devletler İran’ın hem yaptırımlara katlanması hem İran’ın geleceği için kesin ihtiyacı olan nükleer faaliyetleri durdurması ve hem de İran’ın dayatılan sınırlılıklarla devam etmesi beklentisindeler. Ancak bilsinler ki bu kötü rüyaları gerçekleşmeyecek.” dedi. İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, Hamenei’nin talimatlarına hemen başlayacaklarını belirterek Uluslararası Atom Enerjisi Kurumuna mektup gönderdiklerini ve çalışmalara başlayacaklarını bildirdiklerini açıkladı. Atılan adımların nükleer anlaşmaya aykırı olmadığını belirten Salihi, tepkilerinin müzakereleri ihlal ettikleri anlamına gelmediğini vurguladı. Uranyum zenginleştirme faaliyetleri nükleer anlaşmanın izin verdiği haklar çerçevesinde gerçekleşecektir. Nükleer Anlaşma İran’a bu konuda bazı haklar tanımıştı ancak İran henüz bu hakkını kullanmamıştı.

Kerrubi’nin İstifası Kabul Edilmedi

Sekiz yıldır ev hapsinde olan Milli İtimat Partisinin Kurucusu ve Genel Sekreteri Mehdi Kerrubi 30 Mayıs Çarşamba günü istifasını sunmuştu. Ancak Kerrubi’nin istifası parti üyeleri tarafından kabul edilmedi ve böylece parti genel sekreterliği görevinde kaldı. Geçtiğimiz hafta parti üyelerine hitaben açık mektup yazan Kerrubi, “Sekiz yıldır yargılanmadan ev hapsinde tutuluyorum. Öyle gözüküyor ki ev hapsinin kaderini Hazreti Azrail belirleyecek. Ya önce biz gideceğiz ya da diğeri [Hamenei]” ifadelerini kullanmıştı.

Kudüs Günü Yürüyüşü Yapıldı

8 Haziran Cuma günü ülke genelinde Dünya Kudüs Günü kutlandı. Yürüyüşe halkın yanı sıra birçok yetkilinin katıldığı görüldü.

Dünya Kudüs Günü yürüyüşü İran’da Ramazan ayının son cumasında yapılan bir gelenektir.

İran Hizbullah’a Olan Desteğini Artırdı

ABD Maliye Bakanlığı Terörizm ve Finansal İstihbarattan Sorumlu Yardımcısı Sigan Mandelker, Demokrasiyi Koruma Forumu’nda yaptığı konuşmasında İran devletinin  Hizbullah’a ve diğer terör örgütlerine finansal transfer konusunda yardımcı olduğunu belirterek, ABD’nin Birleşik Arap Emirlikleri’yle beraber İran Merkez Bankası üzerinden yapılan transfer ağlarını çökertmek için yoğun işbirliği içerisinde olduğunu açıkladı.

İran-Ukrayna Ortaklığına ABD Yaptırımı

İran uçak şirketi “Caspian Air” ile iş birliği yapan Ukrayna havacılık şirketi “Dart Airlines” ABD’nin yaptırım listesine alındı. Yaptırım gerekçesi olarak, söz konusu Ukraynalı şirketin “Caspian Air” aracılığıyla İran’a finansal ve teknolojik destek sağladığı belirtildi.

Pompeo: İran’ın Atom Bombası Üretmesine İzin Vermeyeceğiz

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi Tahran’ın bir ay içerisinde uranyum zenginleştirme çalışmalarını genişletebileceğini söyledi. Buna cevaben ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo İran’ın atom bombası üretmesine ABD izin vermeyecek açıklamasında bulundu. Pompeo 6 Haziran Çarşamba günü resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada “İran bizim kararlılığımızı biliyor. Bu [İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı’nın açıklaması] İran’ın kaynaklarını akılsızca israf ettiğinin başka bir örneğidir. İran’da protestolar devam ederse bu kimseyi şaşırtmamalı” diyerek Tahran’a mesaj gönderdi.

Macron’dan Netenyahu’ya: 2025 Yılına Kadar İran Nükleer Anlaşması’na Bağlıyız

İsrail Başbakanı Benyamin Netenyahu İran’ın Nükleer Programını konuşmak için başladığı Avrupa turunda Almanya’dan sonra Fransa’yı ziyaret etti. Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron bu görüşmede İran Nükleer Anlaşması’nın Tahran’ın balistik füze çalışmalarını da kapsayacak şekilde 2025’e kadar devam etmesi gerektiğini beyan etti. Fransız Cumhurbaşkanı anlaşma şartlarının yeterli olmadığını ve 2025’den sonra İran’ın balistik füzeleri ve bölgesel dosyaları da içererek yeniden düzenlenmesi gerektiğini ancak anlaşmanın şu an için alternatifinin bulunmadığını sözlerine ekledi.

AB İran Nükleer Anlaşması’nı Muhafaza Etmek için Adım Attı

AB, ABD’nin İran’a uyguladığı yeni yaptırımlarla mücadele etmek ve ABD’nin anlaşmadan çekilmesinden sonra da anlaşma içinde kalan İran ile ticaret yapan Avrupalı şirketleri korumak için yeni mevzuat düzenlemesine gitti. AB aynı zamanda Avrupa Yatırım Bankası’na İran projelerini finanse etme yetkisi verirken, bu kararın uygulanmasında ve yatırımların yapılmasında son sözün Avrupa Yatırım Bankası’nda olduğunun altını çizdi.

Kum’da Humeyni’nin Ölüm Yıldönümü Töreni Düzenlendi

İran İslam Cumhuriyeti’nin kurucusu Ayetullah Humeyn’nin vefatı ve onun şah rejimine karşı başlattığı 15 Hordad Ayaklanmasını Anma Yıldönümü, Kum’da Hz. Fatıma-yı Masume Türbesi’nde düzenlendi. Programda Humeyni’nin sade ve züht içinde yaşamak gibi kişisel hasletleri anıldı. 15 Hordad Ayaklanması da programda anılarak, Humeyni’yi metheden şiirler okundu. Programa Humeyni’den sonra başa geçen Ayetullah Hamenei başkanlık etti. Ünlü merci-yi taklitlerden Ayetullah Hüseyin Nuri Hemedani ile Kum Cuma İmamı ve Hz. Fatıma Vakfı Mütevellisi Ayetullah Seyyid Muhammed Saidi’nin yanında, Kum İlim Havzası hocalarından Seyyid Muhammed Gerevi ve Muhsin Gereviyan gibi müderrisler, toplumun birçok farklı kesimi ve sınıfından kişiler ve Hz. Fatıma’nın Türbesi’ni ziyaret eden geniş bir halk kitlesi programa katılanlar arasındaydı.

Türkiye’nin Farklı Yerlerinde Humeyni’nin Ölüm Yıldönümü İçin Programlar Düzenlendi

İran İslam Cumhuriyeti’nin kurucusu Ayetullah Humeyni’nin 29. Ölüm Yıldönümü Programı Ankara’daki İran Büyükelçiliği Kültür Evi’nde düzenlendi. Ankara’da ikamet eden İranlılarla beraber Humeyni’nin hayatına ilgi duyan Türk; Afganistan, Irak ve Hindistan vatandaşları da programa katıldılar. Ankara’nın yanı sıra İstanbul İran başkonsolosluğu, Trabzon ve Erzurum’daki konsolosluklarda da ölüm yıldönümü programları icra edildi.

İran’da Kadir Geceleri Eda Edildi

Hz. Ali’nin yaralandığı gece olan Ramazan ayının 19. gecesi ve Kadir Gecesi’nin ilk gecesi Camilerde, Hüseyniyelerde ve İran’ın diğer dini mekanlarında eda edildi. Halkın geceyi eda etmek için en çok rağbet ettikleri yerler her yıl olduğu gibi Meşhed’deki İmam Rıza Türbesi, Kum’daki Hz. Fatıma Türbesi ile Cemkerân Camii, Şiraz’daki Şahçerâg Türbesi ve Rey’deki Abdulazîm Türbesi gibi mekanlar oldu. Tahran’da ise Humeyni’nin türbesi en çok rağbet gören mekandı.

İran’da Şiiler kadir gecesinin rivayetlere göre ramazanın 19. 21. ve 23. gecelerinin birine denk geldiğine inanmaktadır. Hz. Ali’nin şehadetiyle aynı güne denk gelen Ramazan’ın 21. gecesinin aynı zamanda kadir gecelerinin ikincisi olduğuna inanılıyor. Bu yıl Ramazan ayının Humeyni’nin ölüm yıldönümüne denk gelmesi Kadir gecesi için halkın daha büyük bir kalabalıkla Humeyni’nin Türbesi’nde toplanmalarına neden oldu. Gecede dini mesajların yanında siyasi mesajlar da yer aldı. Bunlar içerisinde Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Üyesi Natık Nuri’nin konuşmasında orduyu öven, milli birlik ve beraberliğin önemine vurgu yapan sözleri yer aldı. Bununla beraber Suriye’de muhaliflere karşı Suriye rejiminin yanında çarpışan İran’a bağlı Fatimiyyun milisleri ve bu milislerden ölenler de Kadir gecesiyle aynı gece anıldılar. 19 yaşında ölen ve en küçük yaştaki şehit unvanına kavuşan Fatimiyyun Tugayı milislerinden Afgan asıllı Gol Aka Muradî için Meşhed’de İmam Rıza Türbesi’nde düzenlenen Kadir Gecesi programında ayrı bir anma töreni yapıldı.

Daha Fazla

İktibas Çizgisi

İktibas Çizgisi Yönetici

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Kapalı