Genel

Kimsenin umurunda olmadığında başka bir çatışmayı nasıl önleyebiliriz?

M.Şebnem Oruç/Daily Sabah

İtalya ve Avusturya’dan Macaristan ve Polonya’ya, etno-milliyetçilik ve popülizm, Avrupa’da 20. yüzyılın iki yıkıcı dünya savaşının patlak verdiği bir kanser gibi yayılıyor.

Bir ağaç ormana düşer ve kimse onu duymazsa, bir ses çıkarır mı? ”Filozof George Berkeley, bu algıya, algının gerçekliğimizi yarattığı fikrine cevap ararken sordu.” Ses “, fiziksel olarak tanımlamak için kullanılır. fenomen, duyulabilir bir basınç dalgasıdır, fakat aynı zamanda bir algı biçimi olarak beyinde sentezlenen kulaklar gibi duyu organları tarafından iletilen fiziksel sinyallerin sonucu olan bir deneyimdir. Berkeley teorisi, “Evet” demektedir. Tanrı, onu duymak için kimse olmasa bile ses çıkarır çünkü Tanrı herşeyi duyar.

Berkeley bir piskoposdu. Dindar bir adamdı ve deneysel bir filozoftu. Kendisi de René Descartes, John Locke ve Thomas Hobbes gibi seleflerinin müthiş bir eleştirmeniydi. Ancak, sorduğu soruların modern bir fizik versiyonu var: “Kimse bakmıyorken ay orada mı?” Albert Einstein bu soruyu kuantum fizikçi Niehl Bohr’a sordu ve Bohr “Kimse bakmadığı zaman orada değil” dedi. Bohr’a göre, ay’a bakmadığımız zaman var olan bir olasılık yoğunluğu. Herhangi bir şeyin pozisyonu üzerine bir gözlem yaptığımızda, evreni bir durmaya zorlar ve şey kuantum mekaniğine göre belli bir yerde var olur. Soru, algı hakkındadır ve insan algısının dışında var oluşu tartışır.

Bazen kendimi bu emici felsefi soruyu düşünerek buluyorum. Onları gözlemlemediğimiz zaman gerçekten var mıdır, değil mi? Mesela, bir suçun yaşandığı ve ilgili kişilerin öldüğü durumlarda, hala oldu mu ya da değil mi? Bir yerde bir başkası öldürülürse, İstanbul’daki Suudi Konsolosluğunda diyelim ki, onu görecek ya da duyabilecek kimse yoksa, hala öldü mü? Suudi gazeteci Jamal Khashoggi’nin kendi halkı tarafından yapılan korkunç bir cinayetin kaydı olmasaydı, Suudi yetkilileri büyük ihtimalle içeride öldürmediği konusunda ısrar edecekti.

Ve eğer birisi Suriye’ye, Yemen’e, Libya’ya ya da dünyanın herhangi bir yerine açlıktan ötürü tecavüze uğradı, tecavüz etti, parçalara ayrıldı ya da öldürülmüştü ve görecek, duyacağı ya da rapor edeceği kimse yoktu, yine de oldu mu? Myanmar, Keşmir, Gazze veya Afrika’da bir katliam yapıldıysa ve hayatta kalanlar ya da tanıklar olmasaydı, hala oldu mu? Dünyanın her yerinden evlerinden kaçmak zorunda kalan milyonlarca insan var, bilinmeyen bir yerde öldüklerinde ölüyorlar mı? Sadece çatışmalarda öldürülen, yaralanan, işkence gören, tecavüze uğrayan veya tecavüz edilen insanların istatistiklerini duyuyoruz veya görüyoruz, ancak isimlerini ve hikayelerini bilmiyoruz. Birkaçı şanslı ve hikayeleri, muhabirlerin gerçekten neler olduğunu anlatmak için hayatlarını riske ettiği zaman duyuluyor. Peki ya diğerleri, çoğunluk?

Berkeley, bu çağda hayatta olsaydı, ya da Einstein ile Bohr arasındaki konuşmanın bu insani krizler hakkında soru sorduğumuzda nasıl şekilleneceğini nasıl açıklayacağını bilmiyoruz. Yine de, hepsinin, kurbanlara işkence, tecavüz, parçalanmış ve açlıktan söz ettiklerini söyleyeyim; Katliam, ne olduğunu gören ve duyan en az bir kişi olduğu için var oldu: İcracı.

70 kadar dünya lideri, I. Dünya Savaşı’nı sona erdiren Ateşkes’in yüzüncü yılını anmak için Pazar günü Paris’te bir araya geldi ve kanlı savaşta ölen 16 milyon savaşçı ve milyonlarca sivili onurlandırdılar. Dünya, tarih kitaplarında okuduğumuz zaman çizelgeleri, istatistikler ve dönüm noktaları dışında nefes almayı bırakanların trajik hikayelerini hiç duymamıştı, ancak 11 Kasım 1918’de silahların Batı Cephesi boyunca sessiz kaldığı gün neredeyse hiç yoktu. çatışmalara bir son.

Avrupa’da I. Dünya Savaşı tarafından yaratılan istikrarsızlık, önümüzdeki yirmi yıl sonra patlak veren bir sonraki uluslararası ihtilaf olan İkinci Dünya Savaşı’nın daha yıkıcı bir aşamasını oluşturdu. 1939’dan 1945’e kadar 45-60 milyon insanın öldürüldüğü tahmin ediliyor. Ancak, bu uluslararası çatışmalar sırasında yaralananlar iki dünya savaşının zaman periyotları ile sınırlı olamaz. İşkence gören, tecavüz edilen, yaralanan veya mülteci olan kişilerin sayısı büyük iken, savaş öncesi çatışmalar sırasında acı çekenlerin sayısı tahminlerin ötesindedir.

Pazar günü Paris’te, iki dünya savaşında birbirlerine karşı savaşan Fransa ve Almanya’nın liderleri olan Emmanuel Macron ve Angela Merkel, yeni dünyanın Fransız-Alman ittifakının temsilcileri olarak el ele tutuşuyorlardı. Ancak, onların fotoğrafları, ittifakın gelecek için ümit verici bir şeymiş gibi görünmüyordu. Bunun yerine, liberalizmi Avrupa’da yükselen aşırı sağa karşı savunan iki merkezci liderin ortak mücadelesi gibiydi.

Geçtiğimiz ay Merkel, Almanya’daki bölge seçimlerinde popülistlere ağır kayıplar verdikten sonra şans eseri bir dönem aramayacağını açıklarken, Macron bu popülerliği Marine Le Pen’in yeniden düzenlenmiş Ulusal Cephe’sine karşı dramatik bir şekilde kaybetti.

AB’nin 2015 yılında göçmen kriziyle ilgili açık sınırlar politikası, Avrupa’daki aşırı sağ gruplar arasında güçlü bir öfke patlatmıştır ve hala büyümektedir. Avrupa’da Nazi sembolleri yasaklandı, ancak birçok protestocu Nazi selamını ayaklanmalar sırasında açıkça fotoğrafladı. İtalya ve Avusturya’dan Macaristan ve Polonya’ya, etno-milliyetçilik ve popülizm, iki dünya savaşının patlak verdiği Avrupa’da kanser gibi yayılıyor. Bu faşist protestolara öncülük edenler, kurtarmanın ötesinde, sağırlar; ama trendi takip eden diğerleri geri alınabilir. Tek yapmamız gereken mevcut çatışma bölgelerindeki kurbanlara karşı sempati duymaktır. İhtiyaç duydukları tek şey, düşen ağaçların sesini duymak ve dünyanın diğer tarafındaki mevcut acımasızlıkları filtresiz bir şekilde algılamaktır. Sadece çıplak gerçeklere ihtiyaçları var. ‘O kutuplaşmayı önlemek ve başka bir uluslararası çatışmayı önlemek için tek yol. Ormanı, geleceği korumak için tek yol bu

Daha Fazla

İktibas Çizgisi

İktibas Çizgisi Yönetici

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir