Genel

Moskova’nın Halep bombalamasıyla ilgili mesajı

Beril Dedeoğlu/Daily Sabah

Halep’teki Rus hava saldırıları, ABD’nin Moskova’nın Suriye’de hâlâ ana silah olduğunu ve Kremlin’in Washington’un müttefikleri için yer bırakmayacağını belirten bir mesaj gönderdi.

Rusya, Suriye’nin Halep kentine hava saldırıları düzenledi ve Moskova’ya göre, klor gazı kullanan terörist gruplara karşı çıktı. Rusya, Suriye’de faaliyet gösteren bir takım militanları tanımlamak için terörist veya terörle mücadele gruplarını sıklıkla kullanıyor. Terörle mücadele terimi, özellikle güvenlik çalışmaları literatürüne yeni bir katkıdır. Terörist, terör saldırısı, terörist örgütler gibi terimler için kullanılıyoruz; ama terörü terim oldukça belirsizdir. Terörle mücadele grupları, muhtemelen terörist saldırıları yürütmeyen, ancak bunu yapanları alkışlayan insanlar anlamına gelir.

Rusya, Suriye’de muhalif grupları kimyasal silah kullanmakla suçluyor. Bu gruplar arasında Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) yer almakta ancak sadece Suriye sinemasında silahlı grupların sayısının oldukça yüksek olduğunu biliyoruz. Rusya ile Türkiye arasındaki mevcut anlayıştan ötürü, Moskova bütün muhalefet gruplarını terörist olarak nitelendirmiyor, ancak silahlı örgütlere sızmış birçok radikal unsur olduğunu yineler. Suriye’deki Rusya’nın istihbaratının radikali tanımlayacak kadar güçlü olup olmadığını bilmiyoruz. her gruptaki öğeler. Rusya çok şey biliyor, kesin ki bu ve bilgilerinin çoğu Başhar Esad tarafından yönetilen Suriye hükümetinden geliyor.

Geçtiğimiz hafta sonu Rusların vurduğu bölge, Astana süreci ile belirlenen güvenli bölgelerden biriydi. Rusya ilk saldırının isyancılardan geldiğini iddia ediyor, zehirli gaz kullanıyor ve Rusya misilleme yapmak zorunda kaldı. Ne olursa olsun, grevin Esad rejimine fayda sağlayacağını itiraf etmeliyiz. Suriye hükümet güçleri tarafından kimyasal silahların kullanımı hakkında birçok rapor var, ama şimdi Ruslar, kitle imha silahlarını kullanan muhalefet grupları diyorlar. Bu kesinlikle Esad’ın konumunu güçlendirecektir.

Muhalefet grupları, bunları başlarına belaya soktuğunu bilerek gerçekten kimyasal silahlar kullandı mı? Toksik gaz kullanırlarsa hiçbir devletin onları geri getiremeyeceğinin farkında değiller mi? Belki de kullanmamışlardı, ama Rusya, sanki onlar gibi davranmayı tercih etti.

Rusya, Türkiye’ye grevleri önceden bilgilendirdiğini de açıkladı. Bu detay Rus eyleminin Türkiye’yi hedeflemediğini kanıtlıyor. Rusya, üçüncü bir güç tarafından desteklenen radikal grupları bombaladığını belirtti.

Esad’ın çıkarlarına hizmet eden her şey, Türkiye’nin çıkarlarına zarar vermek anlamına gelmez. Bu grev, Esad rejiminin, İran ve Rusya’nın şu anda Suriye savaşında rol oynamak isteyen başka bir bölgesel gücü hedef aldığını kanıtlıyor. Bu hedeflenen ülkenin eylemlerinin Türkiye’yi de rahatsız ettiği açıktır. Bu nedenle Türkiye, bu grevleri yüksek sesle protesto etmeksizin karşıladı, çünkü İran’ın Orta Doğu’daki ana düşmanı olan söz konusu üçüncü ülke, Türkiye ile son zamanlarda çok dostane değildi.

Rusya, Suriye’deki durumu şekillendiren ana oyuncu olmaya devam ediyor ve Moskova, radikal örgütlerin manevra alanını sınırlandırmaya kararlı. Bu aynı zamanda Washington’a iletilen bir uyarıdır. Moskova’nın grevleriyle hedef aldığı ülke şu anda ABD’nin bölgedeki ana müttefiki. Bu yüzden bu operasyon ABD’nin Suriye’deki rolünü de sınırlıyor.

Ukrayna’daki son tırmanışla birlikte ele alındığında, Rusya’nın tüm müzakere masalarında iradesini askeri güç aracılığıyla dayatma kararı aldığı açıktır. Mesele Rusya’nın müzakereleri sadece devletler düzeyinde yürütmeye çalıştığı, ABD’nin ise Suriye’deki silahlı gruplar gibi devlet dışı aktörleri pazarlık fişleri olarak kullanmaya çalıştığı. Bu hem ABD hem de Türkiye için riskli, özellikle de Rusya’nın silahlı grupların Suriye’nin geleceğinde önemli bir rol oynamasına izin vermeyeceğini açıkça belirttiği zaman.

Halep grevlerinin sadece sınırlı bir askeri operasyon olarak görülmemesinin nedeni budur. Türkiye’ye değil, bir takım diğer ülkelere yönelik kapsamlı bir mesajdı.

Etiketler
Daha Fazla

İktibas Çizgisi

İktibas Çizgisi Yönetici

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir