GenelYazarlardanYazılar

Müslüman Olmak İstiyoruz Da Mümin Olmak İstemiyoruz

“Aklını çalıştırmayanların üstüne pislik yağar” Yunus 10/100)

Bizler anadan babadan Müslüman doğarak dünyaya geldik ,yani kafadan torpilli beleş. İçinde bulunduğumuz toplumda aynı minval üzere ne görüyorsak, neyi bulduysak ona göre bir ezber yaşayış. Şu soruyu belkide çoğu- muz hiç kendimize sormamışız , ben neden dünyaya geldim? Esas sorulma- sı bu olup buradan başlanılması, buna göre bizi yaratanın bizden istediği yaşamı hayatımıza dizayn etmemiz lâzım, yani bize verilen akıl nimetini çalıştırıp hak hakikat üzere yaşamamız lazım. Yoksa üzerimize pislik yağar,  bunu biraz açalım ; Kur’an da geçmişteki kıssalara baktığımızda yaradanın hak adalet dediğinin dışında olan her şey ölçüyü bozmak, haram, küfür ,ahlağa terbiyeye aykırı hak yemek, yetimi itip kakmak ,insan haklarına tecavüz etmek ,daha bir çoklarını sayabiliriz bu da belâdır,  belâda pislik sayılmaktadır . Müslüman olunduktan sonra Kuran’a göre iman edip gereklerini yerine getirmedikten sonra adınız, ünvanınız sadece ben, biz müslümanım kalır,   biz müslümanlığa inandık ,kelimeyi şahadet getirdik, buna inandık demek de bizi kurtarmıyor.

(İnsanlar (sadece) iman ettik diyerek sınanmadan bırakılacaklarını mı sandılar.   Ankebut. su.ay. 2)

(Bir topluluk kendi nefislerindekileri Allah’ın gönderdiği vahiyler ile değiştirmedikçe Allah’da onların halini değiştirici değildir.Rad.su.ay. 11)

O zaman biz, ben neden yaratıldım sorusunu sorarak hayat yoluna koyulmamız lazım. Evvelâ nevsül cihat, bu nevsül cihatın içine yaradanın kitabında istedikleri yaşanılması ,dili lisanına göre anlaması ,emir ve nehirlere uyarak hayatını bu sorumlulukla sonlandırması, kulluğunu ortaya koyması gerekmektedir. Böyle olmazsa ,  uyarıya kulak verelim ;

(Asra and olsun ki ,insanlar gerçekden ziyandadır.Ancak iman edip salih amellerde bulunanlar, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka.  Asr.suresi)

Bundan şunu anlıyoruz ki,  bizi yaradanın buyruklarına ,farzlarına uymazsak kayıpta olmuş oluyoruz. Yaradan tabiata bir kanun koymuş,  olmazsa olmaz  basit bir misal verelim;  Bir parça eti normal olarak mutfakta tutalım,  bir kaç gün bozulup kokmaya, yenmeyecek hale geliyor ama aklı çalıştırarak onu buzdolabında saklayarak onun ziyan olmamasını sağlarız.Kendimiz yaradanın yasalarına uymazsak, yaşamazsak kendimizi ziyan edip kokuşmuş hale geliriz , elbette bu kokuşmuşluğun sebepleri vardır , sadece inanmakla kalmışsak nefislerimi- ze uyup, şeytanın vesveselerine kulak vererek yaşamışsak,  o zaman iman etmemiş oluyoruz. Şeytanın insan oğlunun, hele müslümanların üzerinde iki

baskı vesvesesi vardır,  birincisi,  insanın gururunu ön plana aldırarak insanların  arasındaki güzel olması gereken hasletleri ,konuşma, ilişki davranışları , gururu kullandırıp önlemek.  Şöyle ki , o kim ki , ne mudara edeceksin,  neden alttan alacaksın , o kendini bir şey mi sandı gibi vesveseler verdirerek,  sevgi ,saygı, muhabbeti,  insani değer sayılan şeyleri yok ettiriyor ,  ikincisi , şeytan Allah’ın affına güvendirerek sizi kandırmasın ayetine güvendirerek , Allah’a iyi bir kul olmanın yollarını boş ümitlerle engelleyerek aman boşver , daha zaman var ,hayatını yaşa, namaz sonra kılarsın, bu zamanda bu sıcakta oruç tutulurmu , hacca daha zaman var, Allah affeder gibi umutlarla müslümanları oyalar.

Bugün yaşayan müslümanlara baktığımızda, hakikaten müslümanca bir yaşam  olmadığına şahit oluyoruz , gelenek, görenek, hikâye ,masal, hurafelerle dolu,  kargaşalı kavgalı bir yaşam görüyoruz. Vermeden ,bir bedel ödemeden, bol bol dua,  halbuki Rad suresinin on birinci ayetine baktığımızda,  Allah’ın istediği vahiylerle nefislerimizi yaşamımıza uydurarak bedel ödeyerek amel etmemiz neticesinde ancak mümin olabiliriz , bunu da aklımızı kullanarak yaşayarak da mümin sıfatını almış olabiliriz . Şöyleki ;

(O akıl sahipleri ayakta dururken ,otururken ve yanları üzerlerine yatarken daima Allah’ı zikrederler , göklerin ve yerin yaratılışını tefekkür ederler ve rabbimiz sen bunları boşuna yaratmadın ,sen bütün eksik sıfatlardan uzaksın.Bizi cehennem azabından koru derler. Ali İmran.su.ay. 191).

Yukarıda gururun müslümanlara neleri yaptırdığından bahsettim,  bu gurur insanı ,müslümanı kendi nefsine kul ettiriyor ,nevsani şeytani ne varsa ona işlettiriyor, yaşattırıyor , o zaman Allah’a kulluk etmek zorlaşıyor işte bir bakıyoruz parçalı yama gibi adı islâmi yaşam. Bu gibilerine Allah cc şöyle haber veriyor, peygamberimize hitaben bizlere duyuruyor ;

(  De ki , yer yüzünde gezip dolaşın ,sonra yalanlayanların (yaşamayanların) hali nasıl oldu bir görün.  Enam.su.ay. 11)

Böyle Allah cc kitabına uymadan yaşanan hayata yazık değil mi , ölümün ne zaman geleceğini de bilmiyoruz.

Mümin olmanın bir yaşamı, bir bedeli var , oh oh yerine göre serin ,yerine göre sıcak,  az çalışıp çok kazanılan altta arabalar, çipler ,yazlıklar ,rahat yaşamakla olmuyor, bakalım nasıl oluyormuş;

( Ey İman edenler!  size can yakıcı bir azaptan kurtaracak ,kazançlı bir  alış- veriş göstereyim mi? Allah’a ve elçisine (söylediklerine ) inanmanız ,Allah  yolunda mallarınızla, canlarınızla cihat etmenizdir.Bilseniz ki bu sizin için en iyi olandır. Saf.su.ay. 11)

Ey inandık diyen müslümanlar ,yazımın başında aklını kullanmayanların üstüne pislik yağar ayetiyle başlamamın sebebinin izahı. Son zamanlarda olan belalara hiç mi dikkat çekmiyoruz.Dünyanın her tarafını hastalık ,savaş adaletsizlik, fırsatçılık, zam üstüne zam ,soygun ,cinayet ,fuhuş ahlaksızlık, saygısızlık, daha neler neler….  bunlar pislik, kokuşmuşluk değil de nedir?

Burada en can alıcı durum, bütün bu olumsuzluklar , insan ürünü sistemi olan yaşamdan meydana gelmektedir .

Ey!  ben,  bizde müslümanız diyenler , daha ne bekliyoruz ,ne zaman inandığımıza iman ederek de mümin olacağız.Nefisleri değiştirmenin gayretine yaşamına, cihadına başlayacağız? Senelerdir ,hatta asırlardır birinci sınıfta yerimizde sayıyoruz, kuru kuru şükürler, dualarla vermeden, ödemeden medet bekliyoruz,  işte sonuç ortada….  Yukarda belirttik nefisler Allah cc istediği gibi olmazsa ,Allah cc bizimle olmuyor ,ne yazıkki bizler her gün batıyoruz.

Kısaca aklımızı çalıştırıp, neden, niçin yaratıldığımızı düşünüp ,yönümüzü  kitabımız Kuran’a acilen uymamız yararımıza olacaktır inşallah.

Değerli okurlarım yazdığım yazılarım bir öncekilerin tekrarı gibi algılanma- sın ,Allah cc razı olsun,  diğer yazar kardeşlerimiz başka başka hususlara açıklık getiriyorlar.Benim yazılarımdaki maksadım bir türlü değişmeyen kanayan yaraları gündemde tutmaktır, aklımın ,bilgilerimin yettiği kadar da gündemde tutmak istiyorum.Gördüğüm o ki hep yerimizde sayıp, ilerleyemediğimizden,  üstüne basa basa  tekrarlamaya devam edeceğim,  Allah cc ömür verirse inşallah.

Bir kaç dikkat çekici ayetlerle yazıma son vermek istiyorum.

( Ey İman edenler , ne mallarınız, ne çocuklarınız sizi Allah’ın buyruklarından tutkuya kapılarak alıkoymasın. Kim böyle yaparsa artık onlar hüsrana uğrayanların ta kendileridir.  Münafikun.su.ay.9)

(Ansızın,  hiç farkına varmadığınız sırada size azab gelmezden önce Rabbinizden size indirilenin en güzeline Kuran’a uyun.Zumer.su.ay.55)

Aklını çalıştırıp mümin olma gayretinde bulunanlara selam olsun .

Selam ve Dua ile

Daha Fazla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Kapalı