GenelYazarlardanYazılar

Ölüm’ü Hatırlamak

Bismillahirrahmanirrahim,

Kur’an’ı okuyup anlamaya ve yaşamaya çalışırken şeytanın aklımı karıştırmasından Âlemlerin Rabbi ve İlahı olan Rahman olan Allah’a sığınırım.

(Her nefis ölümü tadacaktır. Biz sizi şerle de hayırla da  deneyerek imtihan ediyoruz ve siz bize döndürüleceksiniz. Enbiya Ay.35)

KİM, NİYE, NİÇİN ?

(İnsanların hangisinin daha doğru güzel amel yaptığını deneyelim diye şüphesiz biz yeryüzünde ki herşeyin ona ( onlara) ziynet yaptık.Kehf Ay.7)

(Allah doğruyu yanlışı helâli haramı yasal olanı ve olmayanı belirleyendir. O, koymuş olduğu kural ve kaideler karşısında herhangi bir varlığın  bunlara riayet etmekten başka bir seçeneği yoktur. Ahzab Ay.36)

Ben de Müslümanım diyen İnsanoğlunun burada başlangıcı nasıl yaşamları söz konusu olmaktadır. ÖLÜM varken konuşurken, dolaşırken, düşünürken, eğlenirken,görüp kollarken, birden yok olmak, kaybolmak, yüz yüze gelememek, elele tutuşamamak, buluşamamak, hiçbir şekilde konuşamamak… Eyvah! Bitti ! Gitti ! dedirten hazin sonuç . Eğer yukarıda ki uyarıcı Ayetlerden haberdar olmuş isek gelecek olan bu sonucu, sonumuzu heran akılda tutmamız hal ,hareket, yaşamımız bu ayetlere uygun olması gerekmez mi ! Gelecek olan bu hazin sonu nasıl anlamamızlıktan, görememezlikten gelebiliriz ki . ÖLÜM , toprak altında Mahşeri hesap verme, kazanma, kaybetme, zamanını bekleten bir bekleme salonu. En son istasyondur. Mezar dediğimiz bu yerin üstünde yosunlar, otlar biten yağmurlar karlar yağan soğuk bir mekândır. Gelen bakan olsa ne yazar, ne faydası ne zararı olur ki ! Eğer düşünüp bir gün bu toprağın altına geleceğini ibret alamıyorsa işte bu sonu düşünerek yakınen idrak ederek bu dünyayı öyle yaşamak gerekir. Aksi olup terk ettikten sonra hiçbir şeyin fayda vermeyeceğini ne mal, ne ziynet, ne evlat , burada can bedendeyken düşünüp yaşamak gerektiğini iyi idrak etmemiz lazım. Ey ben müslümanım diyenler, sözüm ben müslümanım dedikten sonra, dünyaya tapanlar , yakan yıkanlar, devlet malı yetim hakkı yiyenler, gönül kıranlara bir hatırlatmamdır.

Yaşadığımız bu zamanlarda anımsanamayacak sayıda müslümanlardan şu şu  konuşmaları duyuyoruz. Onlara sorulduğunda, namaz kılıyormusun? Cevap ; ”  Kısmet veya daha kısmet olmadı , İnşallah ( Manası; Allah isterse) ” , bir başka soru ; ” Hacca gittin mi ? , Cevap ; ” Allah daha çağırmadı veya henüz çağrılmadım. Yine bilindik bir cevap , İnşallah , bir şekilde başkasına infak yapıyor musun? Yine bazıları Allah bana infakı nasip etmedi, başka bir durum daha hali, yaşayışı İslam’a uygun olmayanlar da Allah kaderimi böyle yazmış, kaderim bu diyorlar. Yukarda kısa kısa verilmiş sorularla ve cevaplarla bu insanlar ,bu müslümanlar suçu hep Allah ‘a yükleyerek işin içinden sıyrılıp sorumluluk almıyorlar. Bu duruma bir de bugün kü şarlatan şeyhler şıhlar üstadlar, ermişler diye adlandırılanlar vaadlerde bulunup şefaat seansları uygulayıp, uyutmalarını da ekledik mi buyurun beyler, bayanlar, buyurun müslümanlar. Dikkat çekilmesi gereken husus şu ; bugünkü Kur’an ezbercileri ne okuduklarının lisanslarına göre ne manaya geldiğini anlamadıklarından kaynaklanmaktadır. Bu gibilerinin suçu sağa sola atacaklarını Allah CC bildiği için şu uyarıcı ayetle suyu baştan kesiyor, kesiyor da bunu anlayan ne kadar var ? Ayet; ( Bu Müşrikler diyecekler ki Allah dileseydi biz şirk koşmazdık. Babalarımız da şirk koşmazdılar. Biz de hiçbir şeyi haram kılmazdık. Eğer iman etmiyorsak suç bizim değildir, Allah istemedi, biz de iman etmedik.Enam Ay.148. ) Her ne kadar bu ayet müşriklere hitap ediyorsa da bugünkü müslümanlar da yukarıda anlatılanlara benzer şeyler söylemiyorlar mı ?

Anlatmak istediğim uzun sözün kısası yukarıda anlatılanları iyi düşünmemiz ona göre ayağımızı denk almamız lazım. Çok yakın olan burnumuzun ucunda ahiret yolculuğu hazırlığımızı ömrümüzle yaşayışımızla değer ifade ettirip hem kendimizi hem çoluk çocuğumuzu . ( Yakıtı taş ve insanlardan olan cehennem ateşinden koruyor muyuz? Tahrim Ay.6) Ne kadar koruyoruz, şu ayete bir kulak verelim, ( Yoksa onlar ( yani Müslümanlar) , inandık, iman ettik diyerek sınanmadan ( hesaba çekilmeden ) bırakılacaklarını mı sandılar (sanıyorlar) Ankebut Ay.2 .) Bizler inandık, iman ettik dediğimiz ” Lailaheillah ” deyip söz verip , altına imza attığımız kitabımız Kur’an-ı ne kadar anlayıp hayatımıza uyguluyor, bu uğurda çaba harcıyormuyuz, kendi kendimizi bir test edelim. Başkalarının akıllarına veya akılsızlıklarına göre mi yaşıyoruz. Yoksa duran adam gibi bir kurtarıcı mı bekliyoruz. O zaman bakalım Allah CC. ne buyuruyor ;  ( bir topluluk ( yani müslüman toplumu ) , kendi nefislerindekileri Allah’ın gönderdiği kitabındaki vahiylerle değiştirmedikçe Allah ta onların halini değiştirici değildir Rad Ay.11.) Anlatmaya çalıştığım husus eğer biz müslümanlar, dünya malına maddiyatına değer verip kendimizin insanlık karakterini bozuyor, çıkar için günlük,aylık, yıllık menfaatlere dost edindiklerimizi arkadaş, kardeş dediklerimizi itibarsızlaştırıp satıyorsak bunun farkında olmalı, olmalılar, nefislerindeki şeytani duyguları atıp acilen değişmeleri gerektiğini tavsiye ediyorum. Eğer islam üzereysek inandığımız dini iyi anlayıp yaşamamız lazım. Dünya mal ve menfaatine dalarak şaşmayalım, değişmeyelim. Kur’an ‘a kulak verelim, bakalım ne diyor ; ( gevşemeyin, üzülmeyin, eğer ( gerçekten) iman etmişseniz, en üstün olan sizlersiniz. Ali İmran Ay.139 .) Bu ayette başka manalar verilmiş olsa da bu günümüz Müslümanlarına daha yakın hitap ediyor diye düşünüyorum. Zira müslümanım diyenlerin bugünkü halleri belli.  O zaman da şu ayete çok iyi kulak vermemiz lazım ; ( yüzlerini ateşte bir yandan yana döndürüleceği gün keşke Allah’a ve Resulüne itaat etseydik diyecekler, yine şöyle diyecekler, ey Rabbimiz biz önderlerimize ve büyüklerimize uyduk , itaat ettik de bizi yoldan saptırdılar. Ey Rabbimiz , onlara iki kat azap ver ve onları büyük bir lanete uğrat. Ahzab Ay.66_68 .) Dikkat çekici bir ayetle yazımı sonlandırmak istiyorum, ölümü iliklerinize kadar hissedip aklımızı başımıza alalım, sonra ki pişmanlık para etmeyecek. ( Ey iman edenler, ne mallarınız ne de evlatlarınız sizi Allah ‘ın buyruklarından tutkuya kapılarak alıkoymasın, kim böyle yaparsa artık onlar hüsrana uğrayanların ta kendileridir.Münafikun Ay.9 . )

Ölüme iyi hazırlanmak için Allah CC.diline göre okuyup yaşayanlara Cenabı   Rabbelalemin muaffakıyet vermesi dileğiyle, onlara selam olsun.

 

Daha Fazla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir