Genel

Ramazan Paketi ve Ramazan Eğlencesi

Abdulaziz Kıranşal/Milli Gazete

On yıllarda Müslümanlar arasında zekât, sadaka, fitre ve infakın gıda ve kumanya paketleri olarak dağıtımının ciddi bir şekilde yaygınlaştığına şahit oluyoruz. Elbette bu durumun duyarlı Müslümanların ihtiyaç sahiplerine daha faydalı olabilme kaygısından kaynaklanan iyi niyetli bir çaba olduğunun farkındayız.

Gıda firmalarının, belediyelerin, kamu kurum ve kuruluşlarının, yardım teşkilatlarının ihtiyaç sahiplerine gıda paketi dağıtımı uygulaması toplumumuzda bu alanda meydana gelen ihtiyacı ciddi ölçüde karşılamaktadır. Ancak son yıllarda hemen her Müslüman’ın yapacağı yardımı ihtiyaç sahiplerine gıda paketi olarak ulaştırması, ihtiyaç içindeki muhataplar açısından büyük mağduriyetleri beraberinde getirmekle birlikte bazı sorunlu alanlar da oluşturmaktadır.

Öncelikle şunun farkında olmalıyız ki; ihtiyaç sahibi Müslümanlar da her insan gibi sadece gıda paketleri ile yaşamıyorlar. Onların da kendi özel ihtiyaçları, faturaları, kiraları, çocuklarının ihtiyaçları var. Ya da onlar da her insan gibi sadece kumanya paketleri içindeki temel gıda maddeleri ile beslenmiyorlar.

 

İnfakın büyük ölçüde gıda paketi olarak dağıtılması, ihtiyaç sahiplerinin kendilerine ulaşan yardımı istedikleri gibi kullanabilme özgürlüklerini büyük oranda kısıtlamaktadır.

İnfakın sadece gıda paketi olarak dağıtımının yaygınlaşması, faturalarını ve kiralarını ödeme, özel ihtiyaçlarını ve çocuklarının ihtiyaçlarını karşılama konusunda ihtiyaç sahiplerini ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakmaktadır.

İnfakın özellikle belli anlaşmalı firmalar üzerinden gıda paketine çevrilmesi, istemeyerek de olsa servetin yine belli eller arasında dolaşmasına vesile olmaktadır.

İyi niyetle de olsa infakının tamamını gıda paketi olarak dağıtan servet sahipleri, bağışladıkları servetin nasıl kullanılacağına dair ihtiyaç sahiplerine hiçbir alan bırakmamaktadırlar.

Bu ve buna benzer sorunlar nedeniyle garibana ulaştırılacak yardımların hiç olmazsa bir kısmının elden ve nakit olarak verilmesi, oluşan bu mağduriyetlerin ve sorunların giderilmesi açısından faydalı olacaktır.

***

Yine son yıllarda bir araya gelmesi mümkün olmayan Ramazan ve eğlence kavramlarının bir araya getirilmesiyle oluşturulan Ramazan eğlencesi, Ramazan şenliği, Ramazan festivali gibi uygulamaların ciddi bir şekilde yaygınlaştığına şahit oluyoruz.

 

Ramazan, asla bir eğlence ve şenlik ayı değil, her anıyla bir ibadet ve cihad ayıdır. Ramazan şenliği adı altında böyle mübarek bir ayı bile ifsad etmeye çalışmak, ancak nasıl bir vebalin altına girdiğinin farkında olmayan, şuurdan yoksun ve akıl tutulması yaşayan insanların yapabileceği bir iştir.

Mübarek Ramazan’ı bir eğlenceye ve şenliğe dönüştüren belediyeler, kamu kurumları ve özel firmalar büyük bir bidat kapısı açarak altından kalkamayacakları veballer yüklenmektedirler.

Özellikle milletin malını, kamu malını, fakir fukaranın hakkını Ramazan eğlencesi organizasyonlarıyla sözde sanatçılara peşkeş çeken belediyelere, kamu kurumlarına ve özel girişimlere bu uygulamaları günah olarak yeter de artar bile. Kendilerine emanet edilen makamları kullanarak dinin içine bidatler sokarak mübarek Ramazan’ı ifsad edenlerin kıyamet günü hesabı elbette çetin olacaktır.

Bu durumun bilincinde olan Müslümanlar olarak, Ramazan şenliği ve eğlencesi adı altında yapılan programlara kesinlikle katılmayacağız. Bu tür organizasyonları düzenleyen, vesile olan yetkilileri de her fırsatta uyarmaya gayret edeceğiz.

 

Önemli Not: Yukarıdaki yazı, yazarın şahsi görüşlerini içermekte olup, İktibas Çizgisi.com un yayın ve düşünce yapısını yansıtmıyor olabilir. İktibas Çizgisi olarak, kâr amacı gütmeyen yayın politikamız gereği okumaya değer bulduğumuz yazıları, takipçi kitlemizle buluşturmak için tam metin olarak yayınlıyoruz.

Daha Fazla

İktibas Çizgisi

İktibas Çizgisi Yönetici

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir