GenelYazarlardanYazılar

Şark’ın Şarkısı

“Ey kavmim…
Sen ki peygamberlerini bile dinlemedin beni hiç dinlemezsin.
Dönüp de bakmazsın ölülerine” 1

Düzmece mısralar girizgâhıyla başladım. Girişin adabı bu değil belki. Ancak herkes güzel dinleyemez, sen dinle.

Evrensel müziğe bayılırım. Ayaklarım 36 numara basmaya başladığından beri.

Ben müziğin haram olup olmadığı konuşulan bir ortamlarda dirildim. Okulda dövüşünü çalar, evde keşfettiklerimle mutlu olurdum. Bizim okulda müzik dinlemek, her daim  #tt fetva (trend topic) sırasındaydı.

İsrailli bir adamdan öğrendim. Yahudi kemençesi neydi? Bu tınıyı kaptırmamalıydık onlara.

Mark Eliyahu, bir Siyonist değil ve şarktan haberleri var. Derdini birkaç notayla anlatıyor.

Journey diyordu en popüler şarkısında seyahat demekti ya.  Bir yerden gitmek. Bir yere varmayı hedefleyerek. Belki reel değil ancak benlikten başka diyarlara gitmek gibi. Orta doğu da gitmek istek fiil değildir.

Bilinmez hissiyatları çıkarmak isteyenler AnnaRF dinler. AnnaRF bilinen en güzide başlangıcında WHY der NİYE YA ikileminde. Niye sızılar, niye gam, niye unutulan hasletler? Shaharut Çölü’nde doğdu bu grup o çölde doğuyla batı tınılarını kaynaştırdı.

Notalar  kadar çabuk kaynaşılsa hayat daha yaşanılabilir olur doğuda.

“ İnsan güneyde bir şarkı dinlerken, alın yazısına biraz daha keder eklenir.” 2    diyordu bir kitapta ne kadar haklı olduğunu büyüdükçe öğrendim.

Buraya kadar fon sesleriyle örnekler dizdim içini biz dolduralım diye. Birde anlamaya çalıştığım bir dilde ipeksi sesiyle kulağın pasını silen birisi var Fairoz diyeceğimi düşündünüz belki ancak Fairoz’ a yazılar, kitaplar, şiirler yazıldı ben biraz daha bilinmeyeni olsun istedim

Lena Chamamyan; Suriyeli Ermeni sanatçı acısını haykırır tüm dünyaya.

Ya Msafera der, barışla geçen ömürden bir haber ver. “ yokken beni,  hatırlatmaya devam et” der. Yok, olmadan yok olmanın sınırında Ey gezgin, nidalarında.

Bu yazı fazlaca bir blog seyirinde oldu evet size müziğin gerek, müziğin bi ihtiyaç olduğunu, farklılıkların bizi özgürleştirdiğini dillendirmek istedim. Hayatında müzik dinlememiş insanlar gerçekten azımsanamayacak kadar çok. Ve biz bir helale daha veda edemeyiz.

Herkes dinlemeli ancak Herkes güzel dinleyemez siz dinleyin. Şarktan esintiler olsun. Şark’ın şarkısı olsun..

  • Halil CİBRAN-Ey Kavmim
  • Ali AYÇİL- Yenilgiden Dönerken
Daha Fazla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Kapalı