Genel

Siyonistler Trump’a ‘kutsal pâye’ verilmesini istiyorlar!

Abdullah Muradoğlu/Yeni Şafak

ABD Başkanı Donald Trump’ın baş danışmanı ve damaı Jared Kushner’in hazırladığı sözde ‘Filistin barış plânı’nın ilk adımı olan “Bahreyn Konferansı” sönük geçti. Özetle söylemek gerekirse, Filistin için ekonomik plân on yıl içinde 50 milyar dolarlık yatırım öngörüyor. Filistinliler “iki devletli çözüm”ü içermediği için plânı şiddetle reddediyorlar. Trump’tan her istediğini aldığı için Netanyahu rahat. Suudiler ve Emirliklerse İran’a karşı İsrail ile fiili ittifak içerisindeler. “Filistin meselesi” bu rejimler nezdindeki önemini kaybetti.

Filistinliler 25-26 Haziran’da gerçekleşen konferansı, “Filistin satılık değil” diyerek boykot ettiler. Filistinliler “önce özgürlük, önce vatan, önce devlet, önce haysiyet, sonra ekonomi” diyorlar. Filistinliler konferansa katılmadıkları için Beyaz Saray İsrail’i de davet etmemişti. Dolayısıyla Bahreyn’deki konferansın katılımcıları kendileri çaldılar, kendileri oynadılar.

“Bahreyn Konferansı”ndan bir gün sonraysa “İsrael Hayom” gazetesi Kudüs’te “İsrail-ABD İlişkileri” başlıklı bir forum gerçekleştirdi. Netanyahu yanlısı bu gazete, Trump’ın 2016’daki Başkanlık Kampanyasının cömert finansörlerinden Sheldon Adelson’a ait. ABD’de “Kumarhaneler Kralı” olarak anılan Adelson, Trump’ın İsrail politikasının arkasındaki en güçlü isimlerden biri. Trump’ın Filistin Plânı’nın da bu gazeteye sızdırıldığını hatırlatalım.

Adelson’ın eşi Miriam Adelson ile ABD’nin BM eski Büyükelçisi Nikki Haley, Forum’un dikkat çeken katılımcıları arasındaydı. Miriam Adelson, BM’de adeta İsrail Büyükelçisi gibi çalışan Nikki Haley ile bir röportaj da yaptı. Miriam Adelson, 27 Haziran tarihli “İsrael Hayom” gazetesinde yayınladığı yazısındaysa Trump’a kutsal bir pâye istedi. “Mucizeler zamanı” başlıklı yazısında Adelson, “İncil”de bir “Trump Kitabı” görmeyi hâyâl ediyor.

Miriam Adelson bu yazısında, “Tevrat”taki “Ester Kitabı”na göndermeler yapıyor. Ester Kitabı’nda 2500 yıl önce Yahudi asıllı Pers Kraliçesi Ester’in İran’daki Yahudileri bir katliamdan nasıl kurtardığı anlatılıyor. Söz konusu yazısında Adelson, “Yahudilerin eski Perslerden kurtuluşunu kutlayan ‘Esther’in Kitabı’na sahip olmaları gibi, İncil’de de ‘Trump Kitabı’nın yer aldığı bir gün için dua etmek çok mu fazla olurdu?” diyordu. Amerikalı Hıristiyan-Siyonist Evanjelikler de sık sık Trump’a bu tür benzetmeler yapıyorlar.

Trump’ın İsrail’de geniş bir desteğe sahip olduğunu belirten Adelson, Trump’a hak ettiği desteği vermedikleri için Amerikan Yahudilerine sitem ediyor. Adelson, 2020’de Yahudilerin Trump’ı desteklemelerini istiyor. Trump da, “Demokrat Parti”nin İsrail karşıtı bir partiye dönüştüğü gerekçesiyle Yahudiler’in Cumhuriyetçiler’e oy vermeleri için çağrılar yapıyor.

“İsrael Hayom”da Adelson’la aynı gün bir yazı yayınlayan Netanyahu da Trump’a övgüler yağdırdı. Netanyahu, ‘Filistin Plânı’nı hazırlayan heyette yer alan Jared Kushner, Özel Elçi Jason Greenblatt ve ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman’ın İsrail’in hayatî çıkarlarına ve güvenlik ihtiyaçlarına sınırsız bir bağlılık gösterdiklerini itiraf ediyordu.

İsrail ile Arap dünyasının önde gelen devletleriyle açık ve gizli bağların geliştiğine de dikkat çeken Netanyahu’ya göre bu ortaklıklar İsrail’in Ortadoğu’nun güvenliğine, istikrarına ve refahına katkıda bulunduğunu kabul eden çarpıcı bir değişim! Netanyahu “Forum”da yaptığı konuşmadaysa “Bahreyn Konferansı”nın ‘harika bir fikir’ olduğunu savunarak, İsrail ile ‘ılımlı’ Arap devletleri arasındaki büyüyen ittifakı kurumsallaştırmak istediklerini söyledi.

Trump’ın sözde barış plânı özgür bir vatan isteyen Filistinleri, masaya para sürerek, ihtilaflı bir emlâk davasının sıradan, yoksul faillerine indirgiyor. Filistinlileri aşağılayan bu plâna destek veren ‘ılımlı’ Arap rejimleriyse, bir kez daha, “tarihsel ihanet”in kitabını yazıyorlar

Daha Fazla

İktibas Çizgisi

İktibas Çizgisi Yönetici

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir