GenelOkuyucu Yazıları

Tüketim hazzı ve tüketilmek

Şaban Tekin/Elazığ

Üç yüz atmış beş gün,hayatın bütününden bir dilim.Hayatın akışında günlere takılıp kalmak,bütünlüğü parçalar, ahengi manayı zevale uğratır.

Bütünlük ,birliktelik hayatın ahengi, keyfiyeti , gökkuşağının kendisidir.
Tam tersi ise renk bütünlüğünden  , uyumundan sıyrılıp siyah rengin koyuluğunda , kasvete, yalnızlığa , soyutlanmaya , güvensizliğe …egonun yoğunlaşmasıyla bireyselleşmenin somutlaşmasına neden olur.
Velhasılı  kelam,anneler günü,babalar günü, yılbaş, 8 mart kadınlar günü , sevgililer günü ı…vb.

Kopuk tesbihin taneleri,kopan hayatın ,dağılan dağınıklaştırılan hayatın , günler içinde boğdurulması.

Kapitalizmin çarpık , bağnaz , şabloncu geleneksel dini yortuların setlerinden sıyrılıp hayata hazlar doğrultusunda yön vermesi , sahte mutlulukları mutluluk diye kabul ettirmeleri .

Kapitalizm hayatı farklı kılan , farklı renkleri , derinlikleri ahengi bünyesinde barındırmaktan ziyade ,sayılanları ortadan kaldırıp hayatı toplu koşuşturmacadan ibaret hale getirmektir.

Kapitalizmin en büyük kutsalı kapitaldir. Kapitale ulaşmanın bütün yolları sonuna kadar açık ve meşrudur.

Kapitalizmin mabedi mağazalar zinciri, müdavimleri alış veriş çılgınlığının müptelalarıdır.

Hayata bir bütün doğrultusunda mana katanı bulmak, mana katmayı bilmekten ziyade her günü çılgınca , uçukça adlandırarak kişileri , toplumları gütmek.
Zaman sürecinde bu adlandırmaların  kıyısından köşesinden tutarak merkezinde yer almak.

Toplumun zaman sürecinde kültürel bilincinin ters yüz edilmesi ile farklı adlandırmaların farkında olunmadan müdavimi haline getirilmesi.

Hayat hiçbir aşamasında boşluk kabul etmez, boşluklar doğru veya yanlış adlandırılmalarla mutlaka bir şekilde doldurulur.

Hayatın hızlanması,hızlı akışı karşılığında hayatımızda kuşatıldığı ,kirletildiği bir gerçek.

Hayatın,hayatımızın ısmarlanmış hayat labirentinde koşturmadan ibaret olduğunu görmeden savrulmak.Farkında olmadan alışkanlıkların, hazların her taraftan okşayıcı , sahte merhamet elleriyle sanal hayatın daha bir pekişip iliklerimize işlemesi.

Bir başkasının ,başkalarının kurallarını, yönlendirilmelerini , şekillendirilmelerini kendimizden zannetmek, inanmak, akıl ve vicdanın devre dışı bırakılmasıdır.

Hayat koşuşturmacaların,savrulmaların kaybettirdiklerinden ziyade durabilmek , iç alemdeki derinlikleri yakalayabilmek ; iç alem il dış alemin ahengini yakalayabilmekte gizlenmiştir.

Daha Fazla

İktibas Çizgisi

İktibas Çizgisi Yönetici

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir