GenelYazarlardanYazılar

Allah’ı Dost Edinmeyenler Birbirlerinin Dostudur

Bir topluluk kendi  nefislerindekileri Allah ‘ın gönderdiği  vahiyler ile değiştirmedikçe Allah ‘ta onların halini değiştirici değildir.

Yüzlerinizi doğuya ve batıya çevirmeniz iyilik değildir, ama iyilik Allah ‘a  , ahiret gününe , meleklere , kitaba ve peygamberlere iman eden ,mala olan sevgisine rağmen onu yakınlarına , yetimlere , yoksullara , yolda kalmışa,  isteyip dile getiremeyene ve kölelere ( özgürlükleri ) için veren namazı dosdoğru kılan , zekat  veren  , ahitleştikleri zaman vefa gösteren , zorda kaldıklarında , hastalıkta , savaşın kızıştığı zamanlarda sabredenlerin tutum ve davranışlarıdır . İşte bunlar doğru olanlardır ve muttaki olanlar da bunlardır (Bakara Sur.Ay.177).

Dost , sevilen ve güvenilen yakın arkadaş , gönüldaş demektir. Biz Müslümanların güvenilen dostu kimin olacağını ne kadarımız düşünüyoruz ? Genel olarak inananların gerçek dostu, gönüldaşı Allah ‘mı ?

Şu dünyalıkların birazını kenara koyup buna biraz kafa yoralım derim .

Allah (CC ) ilk emri  OKU ! , okuyalım , okuyalım , okuyamazsak işitelim , duyalım , okuyupta anlamayan , duymayanlarımız neyi anlamıyor , neyi duymuyor da anlamıyorlar !

Yukardaki yazmış olduğum ayetleri hiç mi duymuyorlar . Şöyle de soralım   ; anlayıp , duydukduklarını ne kadarını hayatlarına geçiriyorlar . Mesela helâli haramı bilemiyorlar mı ? Zinayı ,içki ,kumarı birbirlerinin kardeşlerinin konu-komşu hakkına riayet edilmesini bilmiyorlar mı ? Ahlakı , namusu , namussuzluğu bilmiyorlar mı ? Mesela birilerinin hakkına, namusuna , malına dokunulurken ne yapıyorlar ? Bunlara bir çok şey de söylenebilir…

Yola çöp atmayı , arabalara , motorlara ses çıkartması için ses çıkaran egzoz boruları gibi şeyler doğayı , insanları rahatsız ettiğini bilmiyorlar mı !

Elbette biliyorlar , ama onlar bu şekilde olanları dost edinmişler ,  çünkü onlar gerçek dost olan herşeyi ama her şeyi insanoğlunun hele hele Müslümanların emrine sonsuz nimetler veren Allah ‘ı unutmuşlar . Onun dostluğunu bırakmışlar , birbirlerinin dostu olmuşlar. İnatla da devam ediyorlar.  Neden ?  Çünkü ( Onlar Allah ‘ın zikrinden , Kuran’ından körlük eder, görmemezlikten gelirlerse biz onlara şeytanı musallat ederiz . Artık ,şeytan onlara arkadaştır Zuhruf Sur.Ay.36 .) , devamla

( Kesinlikle  O Şeytanlar ve ( şeytanlaşmışlar ) onları doğru yoldan çıkarırlar ( da) onlar ise doğru yolda olduklarını sanırlar Zuhruf Sur.Ay.37.)

Buna göre şöyle bir manzarayı kaçırıyoruz . Bizler mümin olma yolunda yol almaya çalışanlar , eğrilere, haramlara , olumsuzluklara ne kadar karşı geliyor , doğrusunu ne kadar söylüyor , ne kadar ses çıkarıyoruz ? Çok azı müstesna , çoğumuz da ses yok , tık ! çıkmıyor . Çünkü  banane !  Bu huy edinilmiş.  Yok belediyesidir,  yok polistir , yok müşteridir   ,yok müdürdür , doktordur , maliyecidir,  karakol komutanıdır , aman aman muhtardır …. gibi menfaat bahaneleri ile suspus olunuyor.  Bir Atasözü deyimiyle ; ” çöp çöple çöplükte buluşuyor ” . Bu gibi olanlar da şeytanı veya şeytanlaşmışları dost ediniyorlar . Nedenine bir bakalım ; Maun süresinin ” Allah ‘ın indirdiklerine uymayanlara geneli ilgilendiren cevap ;

( Allah insanları yaratıp bunca nimetlerle donatıp sonra da onları yaradılış sebeplerine uygun yaşamaya davet etmişken , O ‘nun davetini reddedip Kullarını yönetme hakkını kendinde gören ve ahireti de düşünmeyen nefsi yada kendi gibi yaratılmışları ilah edinen nankör insanı gördün mü ! Maun Sur.Ay.1 ) devamla ( Allah ‘ın insanların üzerindeki haklarını görmezden gelenler , insanların haklarını da çiğnerler , yetimleri itip kakar , zulmeder, yoksulu doyurmaz , başkalarını da yetime yoksula sahip çıkmaya teşvik etmez .Maun Sur.Ay.2/3.) devamla

( Yazıklar Olsun, bunları görüp birlikte yaşayıp ta bu zalimlere engel olmaya çalışmadan namaz kılanlara , halbuki namaz insanı böylesi zalimlere karşı ayağa kalkmaya çağırış.  Namazı anlamından kopuk kılanlar hem namaza hem de kendilerine yabancılaşmışlardır . Onların namazı kendilerini de başkalarını da aldatma ve gösteri aracından başka birşey değildir . Böylelerinin hiç kimseye faydaları da dokunmaz . Maun Sur.Ay.4/7.  Çeviri :  Mustafa Çevik )

Şimdi Sure ‘de anlatılanlar , Müslümanım diyenler de var mı ? Var ! , İstisnalar hariç . O zaman demek oluyor ki , Dost Allah değil , yoluna uydukları başkalarıdırlar  , bu kadar açık ve net . Bu insanlara Allah ‘ın dini kurallarını anlatıyoruz , onlar Allah ile Kul arasında ” Ben Ahlaka bakarım ” deyip kesip atıyorlar , ” Yok şunlar niye şöyle , böyle ” deyip işin içinden sıyrılıyorlar .  Şunlar , bunlar dedikleri de İslam’ın nefislerine kolay gelen tarafını alıp zor tarafına kılıf uydurup hikaye , hurafe , masal , gelenek kırıntılarıyla yaşamlarını gün edinenler . Ahlâk dedikleri de Ahlaksızlığın hertürlüsü içinde bulunan yalnız bir yanını ahlak kabul edenler , o da işlerine gelen taraf . ( Ahlak ) insanın doğuştan getirdiği yada sonradan kazandığı bir takım tutum ve davranışların tümü . Kişi de huy olarak bilinen nitelik , iyi ve güzel olan nitelikler. Bazı çoğunluklar , tutum ve davranışlarından bir tanesini alıyor , ” Ben haram yemem, gerisi beni ilgilendirmez ” diyebiliyorlar . Bu gibi düşünenler de kendi gibi düşünenleri dost ediniyor. Yukarıda anlattığım yaşam tarzlarını benimseyen açık saçıklar , deniz kenarlarında ki içki , eğlence , vur patlasın çal oynasın , Allah ‘ı dost edinmeyenlerin , ahlak olmayan ahlakları , hiç kimseleri rahatsız etmiyor. Onlar kendilerine has olan ahlâkların bir ucundan tutmayı yeterli görüyorlar . Bu gibilerin şu ayetin kimlere hitap ettiğinden bey haberler .

( Ansızın hiç farkına varmadığınız bir sırada size azab gelmeden önce Rabbinizden size indirilenin en güzeline Kuran’a uyun .Zümer Sur.Ay.55).

Allah ‘ı dost edilmeyenlere Allah ‘ın en iyi cevabı ;

( Yüzlerini ateşten bir yandan bir yana döndürüleceği gün ,keşke Allah ‘a ve Resulüne itaat etseydik diyecekler . Yine şöyle diyecekler ; Ey Rabbimiz biz önderlerimize , büyüklerimize (dostlarımıza ) uyduk , itaat ettiklerimiz bizi yoldan saptırdılar , Ey Rabbimiz onlara iki kat azab ver ve onları büyük bir lanete uğrat .Ahzap Sur.Ay.66/68.)

Böyle böyle diyecekler de Allah (CC) , ”  ben size akıl verdim , ömür verdim . Benim yolum Kuran yolunda olan herşeyi terk ettin, dünya maddiyatını elde etmek için aklını çok iyi kullandın demiyecek mi ! ” , Saçlarına ak düştü ,belin büküldü, hiç bunlardan ibret alıp sonunu düşünmedin, benim yasak ettiklerime sıkı sıkı sarılırken , dostunu düşmanını niye tanımadın ! Bu şekilde yaşayıp başkalarını dost edinip Allah (CC)’u  dost edinmeyenlere  çok çok veciz bir cevabı ; ( Her kim kimler, sadece kısacık dünya hayatının geçici keyfine, hazzına , çekiciliğine (dalıp) aldanıp , kendini kaptırıp onun peşine düşerse çabasının karşılığı dünyada tam olarak verilir , fakat böylelerinin ahirette paylarına düşecek olan ateşten başka bir şey olmayacaktır.  Dünyada iken ahiretini hesaba katmayan( istediği gibi yaşayanların) , bir karşılığı bu olacaktır, sonunda hayatlarını boş ,anlamsız ve değersiz şeyler uğrunda tükettiklerini anlayacaklardır . .Hud.Sur.Ay.15/16).

İşte Allah yolunda olmayanları dost edinip , Allah (CC )’u dost edinmeyenlerin hali .

Benim dileğim , arzum şudur ki  , ben müslümanım diyenler akıllarını başlarına almaları tezelden, Allah ‘ı dost edinmeleridir.

Allah (CC) ‘u dost edinenlere selam olsun .

Selam ve Dua ile .

Daha Fazla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir