GenelYazarlardanYazılar

Kendimizi Sorgulamak

Allah CC. ben buyum diye İhlas Suresinde şöyle buyuruyor ;

Ey Muhammed deki , O Allah tektir. Allah Samettir ( Herşey ona muhtaçtır. ) , daimdir, hiçbirşeye ihtiyacı olmayandır.  Doğurmamıştır ve doğrulmamıştır ve hiçbirşeyi O’nun dengi değildir ( benzeri değildir).  Bu süre ile Allah CC. bir nevi hem kendini sorguluyor,  hem de sorgulattırıyor. Akıl sahipleri Allah’a inanıyor,  iman ediyor. Onlara düşünmek akletmekle her zaman kendilerini sorgulamak gerektiğini de beyinlere nakşetmek istiyor ve bizler de her zaman kendimizi sorgulamalıyız. Mesela şu ayet bize ne anlatmak istiyor; Allah ve Resulü bir konuda hüküm verdiği zaman Mümin erkekler ve Mümin kadınlar artık diledikleri gibi davranma hakları yoktur Kim (kimler) Allah’a ve Resulüne karşı gelirse ( emirlere uymazsalar) onlar apaçık bir sapıklığa düşmüş olurlar( Ahzab Sur.Ay.36) . Şimdi biz inanan Müslümanlar kendimizi bir sorgulayalım.  Bir Resul vasıtasıyla bize bir Kitap , Kuran sunulmuş.  Bu Kuran’a göre nasıl yaşıyoruz, bu kitabımızı dilimize göre okuyup öğrendik mi ! Allah CC  ve Resulünün bildirdiği hükümlere uyuyormuyuz.  Hadiyin lütfen kendimizi bir sorgulayalım . Eğer yaşamımızda uyduğumuz hükümler , birilerinin aynı zamanda kendi nefsimizin heva ve heveslerine uyuyorsak bu yaşam biçimi Allah’a ve Resulüne karşı gelmek değil de nedir? Bunun üzerine biraz düşünüp sonra hangi sıfatla anılacağımızı da bir sorgulayalım.

Eğer biz Müslümanım diyenler yaşadığımız hayatımızda Kitabımız Kuran’ı dilimize göre okuyup anlayıp Allah CC ‘ın buyruklarına teslim olmadıktan so ra acaba neylere , kimlere teslim olduk , yoksa şu ayete ne kadar uygunuz. ” ” Yoksa sen onların çoğunun işittiğini akledip düşündüğünü mü sanıyorsun ( o düşünmeyenler) onlar hayvanlar gibidirler, yolca hayvanlardan daha şaşkındırlar.(Furkan Sur.Ay.44)”

Allah CC bizi en güzel şekilde yarattığını aklımızla  azalarımızla,  rengimiz, boyumuz, bosumuzla,  bir çok nimetlerle dünyamızı donattı ve bizler hala bu ların farkında olamıyorsak yukarda Furkan Süresindeki 44.Ayete paralel olarak bakalım bizlere ne deniliyor ; ” Onların kalpleri vardır onlarla kavramazlar ( idrak etmezler) , gözleri var , o gözlerle ( hak, hakikati) görmezler, kulakları vardır ( hakka kulak vermez ) işitmezler, işte onlar hayvanlar gibidirler,  hatta daha da şaşkındırlar. İşte asıl gafiller onlardır.(Araf Sur.Ay.179)”.

Hani dedim ya , kendimizi sorgulayalım,  bizler bu hitapların neresindeyiz . Yani günlük, aylık, yıllık hayatımızı nasıl, hangi düzene göre nasıl çalışıyoruz, nerde  çalışıyoruz.Nerelerde nasıl harcıyoruz. Neyi yiyor, neyi içiyoruz.Aile hayatımız , çoluk çocuğumuzla ilişkilerimiz ne ölçüye göre   , emanet ölçüsüne, haram helâl ölçüsüne ne kadar dikkat ediyoruz.Lütfen bir daha düşünelim! daha çok düşünelim !

Benim senelerdir şöyle bir durum çok çok dikkatimi çekmiştir.Bazı hâk ve hakikat duyulduğunda veya bunları bizlerin söylediğimizde  çoğu kişilerin kendilerini sorgulama yerine hemen şikayete başlar kabahat onların, şunların, bunların derler . Bu durum senelerdir böyle, hala böyle devam etmektedir. Yani kendi eksiklerini görüp düzeltme yerine , hep başkaları suçlanır oluyor.  Eğer böyle olmamış olsa aklımızı başımıza alıp kendimizi düzeltsek bugünkü hallere gelirmiydik! Teşbihte hata olmasın , başlarken İhlas süresiyle bir nevi Allah CC kendisini sorguluyor diye başlangıç yaptım. Eğer Kuran’ı baştan sona okuyup ne dediğini anlasak görüp hakikate daha iyi vakıf olacağımızı düşünüyorum. Başkalarından medet bekleme yerine bakalım Allah CC ‘ın ikazına inananlara nasıl hitap ediyor. “Bir Millet kendi durumlarını nefislerindekini( Allah ‘ın istediği şekilde ) değiştirmedikçe Allah onların durumunu değiştirici değildir.Rad Sur.Ay.11″ . Yoksa bizler öyle vurdum duymaz gelene ağam gidene paşam diye mi yaşayacağız . Allah CC ‘ın şu ayetine bir kulak verelim ” İnsanlar (sadece) iman ettik diyerek sınanmadan ( sorgulanmadan) bırakılacaklarını mı sandılar Ankebut Sur.Ay.2″, devamla “Yemin olsun ki biz bu Kuran’da insanlar için hertürlü misali değişik şekillerde açıkladık . Fakat insanoğlu tartışmaya herşeyden daha düşkündür .Keyf Sur.Ay.54.” Benim demek istediğim kendimizi Kitabımıza göre değiştirip , nefeslerimizi temizleyip teslim olalım. Biz Müslümanlar,  malâyani,  hal , hareket sözlerden uzaklaşıp kesip atamıyorsak öyle yaşlı başlı , sakal koyvermiş uzunluğu kısalığı ölçmekle meşgul namazlardan camilerden çıkınca basit ama nefisleri esir alan sıhhat te çoluk çocuğun hakkını dumanlara teslim etmişler. Buna benzer bir çok vakitleri şuralarda buralarda harcayıp ömür tüketiliyorsa işte bu gibilere gelin kendinizi bir sorgulayın derim. Yoksa şu ayeti bir düşünelim  ; ” Ey İman edenler (  müslümanlar ) Allah’tan korkun , herkes yarın için ( ahiret için) ne hazırladığına baksın. Allah yaptıklarınızdan haberdardır. Haşr Sur.Ay.18.”

Ben de Müslümanım diyenlere hitap ; ”  Bu Kuran ayetlerini iyiden iyiye düşünenler temiz akıl sahipleri , öğüt alsınlar diye sana indirdiğimiz Mübarek bir Kitaptır.Sad Sur.Ay.29 .”

Şu uyarıyla da yazımı bitirmek istiyorum. ” Zalimlere sakın sempati duymayın (onlara uymayın) onları desteklemeyin, yoksa size ateş dokunur. Sizin Allah’tan başka dostlarınız yoktur. Sonra size yardım da edilmez. Hud. Sur.Ay.113.”

 

Teslim olanlara selam olsun.

Daha Fazla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir