GenelYazarlardanYazılar

Zahmetsiz Müslüman Olunmuş “da  Mümin Olmak Zor”mu Olunuyor

Olanlar nerde diyerek başlamak istiyorum.

( Müminler ancak Allah ‘a ve Peygamberine inanan sonra şüpheye düşmeyen Allah yolunda mallarıyla ve canlarıyla cihat edenlerdir, işte onlar doğru kimselerin ta kendileridirler . Hücurat Sur.Ay.15 )

Mümin olmanın yolu ( Ey Peygamber , kendilerine daha önce vahiylerimizi içeren kitaplar verdiklerimiz de iyi bilirler ki bu Kuran insanları en doğru olan yaşamaya davet için indirilmiş gerçeğin ta kendisidir , bundan asla şüpheniz olmasın.  Enam Sur.Ay.114 )  Bir insana kişilik , değer , şeref yada haysiyet veren onun yapıp ettiklerinin ispatıdır.  Nasıl ki bir doktor , bir zanaatkâr yapıp ettikleri söylem ve eylemleriyle bir sıfat kazanabiliyorsa ki bu hep böyledir . Bu insan tabi olarak ta yapıp ettiği söylem ve eylemleriyle de   Allah ‘ın indinde bir kimlik kazanacak ,  o insan ne olması gerektiğine karar verecektir veya vermeyecektir . Vermediği taktirde de bir kimliği olacaktır elbette, iki yolun biri . Halbuki Allah (CC) , Kuran ‘ı Kerim ‘in Nur Suresinin 30. ve 31 . Ayetlerinde Müminin ölçüsünü vermiş, başka bir ayetinde şöyle bir uyarıda bulunmuş  ( Allah ve Resulü bir işte hükmettiği zaman Mümin erkekler ve Mümin kadınlar o işte kendi isteklerine göre seçme ( yaşama ) Hakkı yoktur.  Kim ( kimler) Allah ‘a ve Resulüne isyan eder ( buyruklara ) uymazsa gerçekten onlar apaçık bir sapıklığa sapmıştırlar . Ahzab Sur.Ay.36). Müslümanım demeleri onları kurtaramayacaktır.  Bu ayete buna uygun bir çok ayetler haberdar olunması buna göre durup biraz düşünülmesi gerekmez mi ! Yaratıcının yaşamına uyulması gerekirken başka başka beşeri yaşam biçimlerine uyulmakta,  bir de el açılıp dua edilmekte . Hiç bir söylemle eylemle Allah (CC)  istediği gibi bedel ödemeden hiçbir netice alınamadığı açık açık ortada . İşin kısası Allah( CC) Eyy İnsanlar ! Eyy İnanıp iman eden Ey müminler diye hitap ediyor . Müslümanım diyenler kitabı olan Kuran ‘a inanacak , iman edip kalbiyle idrak edecek teslim olacak , nefsini dünyada ahiretini kazanacağı yaşamla yettiği aklıyla gücüyle iman edip pekiştirip mümin sıfatını kazanacak , öyle kuru kuruya  Elhamdülillah,  ben de Müslümanım demekle öyle islamın emirlerinin nefsine uyan yerlerini alıp nefsine zor gelenleri yaşamamakla ne mümin ne de cennet beklenilmesi boş bir hayalden başka birşey değildir , Kuran ‘ı Kerim ‘de böyle bir vaat bulunmamaktadır . Şimdi buradan devam edecek olursam şuraya gelmek istiyorum .

Bugün müslümanların düşünmeleri için bir çok imkanları var , müslümanım diyenin , diyenlerin bu kadar kör bu kadar duyarsız , akılsız olabilir mi ! bizi başıboş yaratmayan bir yaratıcı var ,  özenmiş , bözenmiş en güzel şekilde yaratmış , peygamber göndermiş,  kitap vermiş , yol yordam göstermiş . Bugün biz müslümanların yaşam biçimleri ne , neden Kuran ‘a uyup değişmiyor , değişemiyoruz acaba ?   Çok söz söylemeye gerek yok , nefislerin istediği dünyalık . Bunu Yunus Suresinin 43.ayetinin sonu çok güzel anlatıyor ( Onların arasında bir de seni dinliyor gibi görünmekle birlikte söylediklerinin üzerine aklını hiç kullanmayanlar vardır , bunların durumu sağırlar durumuna benzer. Aklını kullanmayanların sağırlardan farkı yoktur , sen onlara duyuramazsın . İçlerinde senin yapıp ettiklerine bakıyormuş gibi yapanlar vardır , fakat senin yaptıklarını görüp amacını ve anlamını kavramazlar . Bunların durumu da körlerden farklı değildir . Sen körlere de doğru yolu gösteremezsin . Aslında yukarda anlatabildiklerimin özeti .

Bugün herşey ortada alanen gözükmektedir . Dünyamız mamur ,cennetimiz de hazır gibi , müslümanım diyenler rahatlık içinde . Ben meseleyi şuraya bağlamak istiyorum . Bizler yani bugünü yaşayanlar dünyalıkların türlü türlü ihtiraslarına zevkine sefhasına dalmış bir çok alışkanlıkların hikaye masal hurafelerin bağımlısı tiryakisi olunmuş,  bir türlü Kuran yaşamının tiryakisi olunamamış, sadece müslüman kalıp gerçek mümin olabilmek gibi bir gayreti bir derdi yok , önümüze konulan setlere takılıp kalınmış , sorulmamış , sorgulanmamış , sadece müslüman kalmaya şartlandırılmış,  hurafeyi alışkanlıklarla ömürler tüketiliyor . Bu şekilde yaşayanlara bakalım Allah (CC ) ne buyuruyor; ( Her kim ( kimler ) sadece dünya hayatının geçici keyfine, hazzına , çekiciliğine ( dalıp ) aldanıp kendini kaptırıp onun peşine düşerse çabasının karşılığı dünyada tam olarak verilir fakat böylelerinin ahirette paylarına düşecek olan ateşten başka bir şey olmayacaktır . Dünyada iken ahiretini hesaba katmayan ( istediği gibi yaşayanların ) bir karşılığı bu olacaktır   , sonunda hayatlarını boş anlamsız ve değersiz şeyler uğrunda tükettiklerini anlayacaklar . Hud Sur. Ay.15/16). İşte Mümin olamamanın sonu .Bu akıl işi mi ! Ee Elbette bu da bir akıl da , neye göre akıl , bunun hesabını bugün bu ömürde iyi düşünülmesi gerekir diye uyarmak istiyorum . Buraya gördüğüm bir anımla sonlandırmak istiyorum .

Burası Avusturya Viyana . Genç delikanlı hanımı ile iki yaşlarında bir çocukları ile sokakta yürüyorlar . Hanımının başı kapalı , boneli , üstteki bluzu dar  , aşağıda kot pantolon  o da dar . Tırnakları boyalı, elinde zikirmatik , parmaklarının arasında tık tık sayarak yürüyorlar . İşte bu da akıl ama bu islam değil , bu olsa olsa ismi müslüman olur . Mümin olmanın ölçüsünü Allah (CC) koymuş, Peygamberler uygulamış. Ölçü bu olmadıktan sonra geri kalanlar vehimlerinin,  nefislerinin esiri olmuş yaşıyorlar. Nefislerinin Allah (CC)’ın ölçülerine uydurup yaşamaya gayret edenlere selam olsun.

Selam ve Dua ile

Daha Fazla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir