Genel

Namazımız hayatımıza ne kadar etki ediyor?

Abdülaziz Kıranşal/Milli Gazete

“Namazı dosdoğru kıl, çünkü namaz, insanı kötülüklerden ve çirkin işlerden alıkoyar” (Ankebut: 29/45) ilahi hükmü gereği namazımızın hayatımıza etkisini, bizi kötülüklerden alıkoyup, koymadığını test ettiğimizde nasıl bir sonuçla karşılaşıyoruz?

Namazımız evimize ve aile yaşantımıza etki ediyor mu? Ben namaz kılan bir Müslüman’ım! Eşime zulmedemem, çocuklarımın İslami eğitimlerini ihmal edemem, akrabalarımla ilişkimi kesemem, komşularımla küs duramam diyebiliyor muyuz?

Namazımız evimizde izlediğimiz dizi ve programlara etki ediyor mu? Ben namaz kılan bir Müslüman’ım! Bu ahlaksız dizi ve filmleri izleyemem ve aileme de izletemem, benim evimde yüzlerce ahlaksız kanal bulunamaz diyebiliyor muyuz?

Namazımız internet ve sosyal medya ile ilişkimize etki ediyor mu? Ben namaz kılan bir Müslüman’ım! Günah içeren sayfalarda dolaşamam, sosyal medyadan hakaret, küfür, iftira ve gıybet paylaşamam, benim evimde sınırsız, kontrolsüz, denetimsiz internet bulunamaz diyebiliyor muyuz?

 

 

Namazımız düğünümüze etki ediyor mu? Ben namaz kılan bir Müslüman’ım! Haremlik-selamlık, tesettür ve mahremiyet prensiplerinin ihlal edildiği bir düğün yapamam diyebiliyor muyuz?

Namazımız ahlakımıza etki ediyor mu? Ben namaz kılan bir Müslüman’ım! Başkasının ırzına, namusuna, iffetine göz dikemem, flört edemem, eşimi aldatamam, karşı cinsle seviyesiz, ciddiyetsiz, yakışıksız, laubali muhabbetler kuramam diyebiliyor muyuz?

Namazımız alış verişimize etki ediyor mu? Ben namaz kılan bir Müslüman’ım! İçki satan marketlerden, kazancı emperyalistlere ve din düşmanlarına giden ticaret hanelerden alış veriş yapamam. Helal gıda sertifikasına ve helal kesime dikkat ederim, haram katkılı gıdaları kesinlikle evime sokamam diyebiliyor muyuz?

Namazımız ekonomimize etki ediyor mu? Ben namaz kılan bir Müslüman’ım! Faizi ekonominin vazgeçilmez bir şartı olarak kabul edemem, ticaretimi faizle yürütemem, faizli kredilere, promosyonlara tamah edemem, evime, arabama faiz bulaştıramam diyebiliyor muyuz?

Namazımız siyasetimize etki ediyor mu? Ben namaz kılan bir Müslüman’ım! Haksızlık ve zulüm yapamam. Kul hakkına ve yetim hakkına el uzatamam. Harama imza atamam. Yanlışa sessiz kalamam. Bu bendendir diyip hataların üstünü örtemem diyebiliyor muyuz?

Namazınız bürokratik mertebelerdeki tavrımızı etkiliyor mu? Ben namaz kılan bir bürokratım! Rüşvet yiyemem, ihaleye fesat karıştıramam, yolsuzluk yapamam, haksız kazanç elde edemem, görevimi ve bağlantılarımı kullanarak hediye ve mal biriktiremem diyebiliyor muyuz?

Namazımız gözümüzü ve midemizi haramdan koruyor mu? Namazımız dilimizi gıybetten, hakaretten, küfürden koruyor mu? Namazımız kalbimizi hasetten, nefretten ve kinden koruyor mu? Namazımız öfkemizi yatıştırıyor mu? Namazımız bizi kul haklarından alıkoyuyor mu?

Efendimiz (s.a.s.), “Kimin namazı onu kötülüklerden menetmiyorsa o namaz, sahibini Allah’tan uzaklaştırmaktan başka bir işe yaramaz” (Taberani) buyuruyor. Çünkü günde en az beş söz verip, aynı gün içerisinde en az beş yüz kez sözünden dönen bir Müslüman, söz verdiğine sürekli sadakatsizlik ediyor demektir. Ancak bu bizi kesinlikle umutsuzluğa sevk etmemeli aksine namaza dair motive etmelidir. Çünkü Efendimize (s.a.s.) namaz kıldığı halde kötülüklere ve günahlara devam eden birisinden bahsedildiğinde Efendimiz (s.a.s.), “Bir gün namaz, onu diğer günahlardan ve kötülüklerden alıkoyacaktır” buyurmuştur.

O halde bize düşen, hatalarımız ve günahlarımızda olsa, her şeye rağmen namazımıza sıkı sıkıya sarılmaktır. Çünkü bizi kötülüklerden alıkoyabilecek tek umudumuz namazımızıdır. Namazını kaybeden, kötülükler karşısında bütün umutlarını kaybetmiş demektir.

Etiketler
Daha Fazla

İktibas Çizgisi

İktibas Çizgisi Yönetici

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Abdülaziz Kıranşal bey bu yorumu okurmu bilmiyorum ama yazisina buyuk ôlcûde katilmadigimi sôylemek için yaziyorum, Abdulaziz bey, isterseniz gunde 50 vakit namaz kilin bunun islam toplumuna yapacagi en ufak bir katki, en ufak bir faydasi yoktur, cûnkû Ankebut 45 ve bunun benzeri bir cok ayeti celilede sizin zannettiginiz gibi namaz kilmaktan degil SALATI IKAMEDEN yani salati ayakta tutmaktan, salat muessesesinin canli ve isler tutulmasindan bahseder ve eger azcik dusunurseniz yazinizda ifade ettiginiz fenaliklari ancak ve ancak salat sayesinde berteraf edebilirsiniz, cunku salat, bilincli, suurlu mumin topluluklarinin Allahin zikrinden sonra o toplumu islah etme ilkesine kenetleyen olgudur, bahsettiginiz fenaliklarin izalesi ancak salatin ikamesiyle (canli, dimdik ayakta tutulmasiyla) mumkundur, gunde 5 defa ayni hareketleri yapmakla o toplumu degil nefsinizi islah edersiniz ama diger yuzbinlerce ahlak yoksunu yuzunden iki gun sonra basladiginiz noktaya dônersiniz, SALAT i butun, namazida salatin cuzi bir parcasi olarak gôrmedikçe namazinizin sizi neden fenaliklardan muhafaza etmedigini asla anlayamayacak, tum ômrûnûzû bu sekilde çûrûteceksiniz…kildiginiz namazlar sizin olsun Abdulaziz bey, ahlakli iffetli namuslu durust bir musluman olarak devam edin ama unutmayinki bu sekliyle bile egoistsiniz, cunku diger muslumanlar umurunuzda degil cunku dis dunyadaki fenaliklara dair asla kilinizi kipirdatmamaktasiniz, yazdiginiz yazi sadece nefsinizi kurtarmaya atifta bulunuyor, peki diger muslumanlar nolacak, emri bil magruf nehyi anil munker i içimizden ufak bir topluluk yapasa uzerimizden sorumluluk duser belki peki salat?peki salatin ikamesi? bunu ne yapacagiz Abdulaziz bey, bu her mumine farz…….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir