GenelMektuplara Cevap

Biat ile İtaat arasında fark varmıdır?

SORU: Lidere itaat nedir? Biat nedir? Bu ikisi arasındaki fark nedir? Ayrıca Lideri ilahlaştırmak ile biat arasındaki fark nedir?

CEVAP:

a)İtaat: Alınan karara uymak, söz dinlemek, boyun eğmek, Amirin meşru olan emirlerini dinleyip ona göre hareket etmek.
b) Biat: Bir kimseye bağlılığını, itimadını bildirmek, Birisinin hakemliğini veya hükümranlığını kabul etmek, El tutarak bağlılığını alenen açıklamak, bağlılığını tazelemek, Rey vermek.
c) Bu ikisi arasında fazla bir fark olmamakla birlikte itaat gönüllü veya gönülsüz kerhen de olabilirken; Biat’ ta gönüllülük ve biat edilene inanma ve güven boyutu daha ağır basmaktadır.
d) Lideri ilahlaştırmak ile Biat yan yana zikredilmeyecek kadar ayrı şeylerdir. Liderini ilahlaştıran veya Allah’tan başkasına bu sıfatı veren kimsenin islamla alakası kalmaz müşrik olur

Allah Nisa suresi 59. ayetinde :” Ey iman edenler! Allah’a itaat edin, Peygambere de itaat edin ve sizden olan emir sahibinede itaat edin. Eğer herhangi bir şeyde anlaşmazlığa düşerseniz; Allah’a ve ahiret gününe gerçekten inanıyorsanız, onu Allah ve Resulüne arz edin. Bu, daha iyidir ve sonuç bakımından da daha güzeldir.” (4/59) buyuruyor. Bizden olmayanlar ile biatleşme olmaz. Gönüllü olarak itaat etmek de olmaz Ancak anlaşma olur. Eman verme veya Eman alma olur. Zoraki boyun eğme olur. Bu nedenle biatleşme ile Lideri ilahlaştırma aralarında bir ilişki kurmak mümkün değildir

Daha Fazla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Kapalı