GenelYazarlardanYazılar

“Birileri,” Allah’ı  Dinlemiyoruz  Diyor

Bugün  maalesef açık açık görmekteyiz ki ben Müslüman’ım diyenlerin çoğu Allah cc’ ya isyan içindeler, ağızlarıyla demiyorsalar bile  yapıp ettikleri ameli yaşamlarıyla,  hurafe, hikâye, masallarla kitabımız Kuran’a uygunluğunu sorgulamadan yaşadıkları ömürleriyle Allah cc ‘yu değil, kendi nefislerinin istediklerini yaşıyor, ömür tüketiyorlar.

Ortada olan durum ben biz böyle yaşarız,  evet sen varsın,  seni biliyoruz yalnız erişemediğimiz şeylere ihtiyacımız olduğu zaman seni hatırlar, sana dua ederiz, senin ismini kapılarımızın üstüne, arabalarımıza Allah korusun ölülerimize de senden bol bol rahmet diliyoruz,  kusura bakma misali bazen seni de geriye bırakıp şeyhlerden , şıhlardan , ermiş evliyalardan onların kabirlerini sık sık ziyaret edip,  kızlarımıza oğullarımıza kısmet arıyor, loto toto kuponlarını kabir duvarlarına sürüp şans diliyoruz , araba ,ev istiyoruz….

Ölülere rahmet dilerken,  rahmet ne !  Ölenler rahmeti hak etti mi,  etmedi mi hiç önemli değil, dillere alıştırılmış Allah razı olsun, Allah’ın kimlerden razı olacağı da önemli değil. Allah ya bunlar onun işi,  O yağmur, kar yağdırsın yazı kışı getirsin, çicekler açsın, meyveleri oldursun, Allah tabiatı düzenlesin bize karışmasın.

Meselâ şu Ayetlerden bize ne! bize niye hitap etsin ki , ne güzel biz kendi hayatımızı yaşıyoruz memnunuz çokta mutluyuz.

(Kuran ile apaçık bir davet gelmiştir, Buna rağmen sırtını dönüp duymamazlıktan, görmezden gelen (gelenlerden) daha zalim kim(ler) vardır. Ayetlerimizden yüz çevirip,  başkalarını da ondan (hak yoldan) uzaklaştırmaya çalışanları , şiddetli bir azapla cezalandıracağız. Enam.su.ay.157)

Ey!  O çoğu Müslümanlar,  bu ayetler sizleri hiç ilgilendirmiyor mu?  Bunlar yarın sizlere hatırlatıldığında ne cevap vereceksiniz? Lütfen bir zahmet düşünün. Kuran’ı kendi dilinizde ne demek istediğini anlayıp düşünmek zahmetinde bulundunuz mu ! Zamanınızı harcadınız mı?  Yok sizler başka yaşamlarla hayat harcıyorsanız , Allah cc’ nun önerdiği, emrettiği hayat yaşantısını önemsemeyip , devam edenlerin ne zalim olduğunu şiddetli azabı da bekliyor olacaklarını düşünün bakalım,  kimler acaba….

Tabii ki daveti kale almayanlar, arkaya atıp yarına erteleyenler, ben bizde Müslümansız diyenler…  Sizler bu dünya sahnesinin neresindesiniz, nasıl yaşıyorsunuz,  varın biraz düşünün.

Konumuzu biraz açarak açıklık getirelim.  Allah  cc.  emrettiği gibi yaşamamak bir nevi isyandır, yaşamayarak kabul etmemektir.  Görünen    şu ki bunu dilleriyle dillendirilmemekteler, yaşadıkları yaşam biçimleri, âdetleri, Allah’ın emir yasaklarına uymayışları, giyim kuşamları içki kumar, şans oyunları, eğlenmeleri, eğlence yerleri ,konu komşuluk akrabalık kardeşlik bağları vesaire vesairelerle,  Allah cc ‘nun istemediği  yaşanan yaşam Allah’ın kale alınmadığı anlamında koskocaman bir isyandır.

Buraya açıklık getirecek bir ayetle dikkatlerinizi çekip , kafalarınızı kurcalayayım. Bakalım sizler neredesiniz. Ne yapıyorsunuz.

( Şüphesiz Allah adaleti, iyilik yapmayı, akrabaya yardım etmeyi emreder, hayâsızlığı, azgınlığı, haddi aşmayı ve cimriliği yasaklar, Allah düşünüp öğüt alasınız ve Allah’a karşı sorumluluklarınızı bilesiniz diye size öğüt veriyor

Nahl.su.ay.90.)

Allah aşkına ben size soruyorum,   yukarıdaki söylenen, emredilen ayetler sizleri ilgilendiriyor mu veya ne kadar ilgilendiriyor! Allah’ın ayetlerine mi? kulak verip yaşıyorsunuz,  yoksa şeytani nefsinize kulak mı  veriyorsanız, neleri satın aldığınızı iyi düşünmenizi tavsiye ediyorum, çok geç kalmadan,  hayat aynanıza bir bakın, dününüze yarın ne bulacağınıza, mahşerde ne hesap vereceğinizi biraz düşünüp, dönüş yapın.

Bu benim yazıp söylediklerim nefsinize zor geliyorsa, art niyet düşünmeden şunlara cevap vermeniz gerekir,  yolda kalmışlara, akrabaya yardım ediyormuşsunuz, hayasızlığı, haddi aşmayı terk ediyormuşsunuz, cimrilikten vazgeçtiniz mi, zekâtınızı tam, sadakanızı, fitrenizi veriyormuşsunuz, bu öğütler hayat yaşantınızda yoksa, sizler işinize geldiği zaman Allah Allah diyen,  ama Allah’ın emirlerine uymayan, iki yüzlü Allah’a isyan edenlerden oluyorsunuz. Böyle olanlar kızmayın, alınmayın her şey açık açık ortada ayan beyan görünüyor.

Yaşadığınız İslam’ı gerçekleştirdiğiniz âdet haline getirip, sağdan soldan kırpılmış , biraz haktan biraz batıldan içi boşaltılmış, hiç düşünülmemiş hiç akıl edilmemiş bir yaşam biçimi , hiç de düşünmeye gerek duyulmamış bu yaşantınız , Allah cc’ nun kitabına uygun mu !

Kimse kusura bakmasın bunları söyleyeceğiz, aklımızı başımıza alalım,  ne gülünç ne cahil hallere düştük.  Buradan sesleniyorum ;   Mezarlar başında üç ihlâs,  bir Fatiha okuyanlara,  nefislerine uydurulmuş cuma’larda yüzü suyu hürmetine , eşref saati arayanlara ,ölülerin arkalarından okunan Kuran’ın ne anlama geldiğini bilmedikleri okumalar ,mevlitler ,kırklar elli ikiler,  seneyi devriyeler, ölü helvaları , bunlardan fayda bulunulacağına inananlara  sesleniyorum , eğer bunlar Kuran’ dandır dan diye ,inanıp yapıyorsanız ki öyle görünüyor,Kuran böyle bir şey kesinlikle önermiyor, Kuran’ın önermediğini , Peygamberimizin söylemiş olması düşünülemez.

Şu hayasızlığa, sözlükteki manasını verelim ki iyi anlaşılsın;

1 ) Utanmazlık, Edepsizlik

2 ) Utanmaz, edep duygusundan uzak ve ahlaka aykırı davranış, bu görülmemiş bir hayasızlıktır. Yani bu İslâm dinine aykırı giyim kuşam, içki kumar, eğlence, akla gelen dine aykırılıklar. Haksız hazır paralardan kazanç elde edenler, Hıristiyan, yılbaşı kutlamalarını yaşamlarına katanlar, milli piyango, loto toto,  batı moda satış avm lerin de kuyruklara girenleri de bir daha hatırlatalım, onlar şu ayetlere kulak versinlerrrrr!  Bizde Müslüman’ım diyenlere.

( Ey inananlar! İçki, kumar, putlar ve fal okları şüphesiz şeytanın işi pisliklerdir,  bunlardan kaçının ki saadete eresiniz. Maide.su.ay. 90) Devamla,

(Şeytan şüphesiz içki, kumar yüzünden ve  bu yüzden aranıza düşmanlık ve kin sokmak  ve sizi Allah’ı  anmaktan, namazdan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçersiniz değil mi?  Maide.su.ay.91)

Allah aşkına bir bakarmısınız,  merhametli Rabbimiz rica eder gibi , ben biz  Müslüman ım diyenlere (Artık bunlardan vazgeçersiniz değil mi )

Ben bu yazdıklarımla şunu anlatmaya, bir nebze olsun hatırlatmaya çalışıyorum, hem kendimize, hem şu dünya Müslümanlara bir bakalım bugün ne hallerdeyiz, Kuran’ın ne dediğini anlamadan  okumalarımız , aynı şekilde yetiştirilen hafızlar Kuran Bülbülleri neye yaradı ?   Hangi gücü elde edebildiler,  icat ettikleri teknolojileri, silâhları savaş için gerekli olan her şey nerde, gücü elinde tutan kafir alemi,  Müslümanları ne hale getiriyorlar.

Allah cc anıldı,  kutsandı, Peygamberimiz övüldü, kutsandı, yattık kalktık manasını bilmediğimiz Kuran’ı  okuduk,  okuduk cami’ler yaptık  yaptık da içlerini Allah cc ‘ya imanla, amelle yaşantılarla doldurulmadı , tespihler çekildi , kuru cahiller gruplara ayrılmış,  bilgisiz hurafe, hikâye ,masallarla dolmuş kafalılarla doldurulmuş. Bugün apartmanlar, arsalar, arabalarla çocukların şeytan sistemi içindeki mevkileriyle övünülür hale gelinmiş.

Bu Allah’a karşı takınılmış bir tavırdır, Allah ‘ı tanınamazlıktır, ölçüsüzlüktür. Bugün var olan ölçüleri nefislerine uydurdukları,  hep bana hep bize, ama sonunda Allah cc ‘ya döndürülünce,   yaptıkları, yaratıkları her şey tamı tamamına anlaşılacaktır, burada Allah cc ‘yu kaale almayıp,  dünya maddiyatına değer verip, iman edenlere bir hatırlatma!

( Hepiniz sonunda Allah’a döndürülüp,  davetine karşı takındığınız tavrınızdan hesaba çekileceksiniz. Bu Allah’ın gerçekleşmesi kesin vaadidir. İnsanı yaratan ve nasıl yaşaması gerektiğini belirleyip bildiren O’ dur. Allah iman edip, gereklerini yerine getirmek için gayret edenleri,  hak ettiklerinden çok daha fazlasıyla  ödüllendirecektir. Hakikati inkâra kendilerini  şartlaştıranlara onlara ise cehennemde kaynar sudan bir içecek ve can yakıcı ateşten bir azap vardır. Yunus.su.ay.4)

Değerli okurlarım diyorum ki yeniden , yine yeniden hep birden kendilerimizi  gözden geçirelim , yarınımız  , ahiretimiz olacak aklımızın erip gücümüzün yettiğince hazırlanalım  ahiret te kimsenin kimseye yardımcı olamayacağı yerdir.

Bugün Müslüman ım diyenler,  Müslüman âleminin içine düştüğü durumu değerlendirip,  nefislerini,  yaşamlarını Allah’ın gönderdiği kitaba uygun yaşamanın gayretini göstermeleri acilen gerekmektedir. Bu yapılamazsa. ( İşte o zaman peygamber de şöyle diyecek; Rabbim benim kavmim Kuran’ın önemini ve değerini anlamaya yanaşmadı  devri geçmiş,  uygulanamaz bir nizamın davetçisi sayıp sırtlarını döndüler. Furkan. su. ay.30)

Yaa !  Öyle mi o zaman şunu da iyi dinleyin manasına.

( Ey Peygamber,   davete sırtını dönüp kabul etmemekte direnenleri (yaşayanları) kendi hallerine bırak. Şimdilik Allah’ın  nimetlerini yiyip içip, dünya nimetleriyle oyalansınlar, nasıl olsa bize döndürülüp gerçeğin bu olmadığını anlayacaklar. Hicr.su.ay. 3 )

Gerçekleri akli selimle gören,  duyan, uyanlara gayretler diliyor, selâm olsun diyorum.

Selâm ve Dua ile

Daha Fazla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir