GenelYazarlardanYazılar

Kalplere İnemeyen İlmihaller

Şöyle bir başlıkla yazıma başlamak istiyorum. Hemen hemen asırlardır neyi, niçin , nasıl yapılması gereken İslam ilmihaller yazılmış, çizilmiş okutulmuştur “da  bugün geldiğimiz nokta , netice ne ? Bölünmüşlük , parça parça hale gelinmiş bir yaşayış türü . Şu mezhebe göre, şu tarikata göre tarifler tarifler …. , ilmihaller , ne hikmetse kalplere inmeyen vicdanları değiştirmeyen susuz çöllere dönmüş bir yaşayış hali . Şu kadar kandil kutlamaları , şu kadar dua seansları , yüzeysel , ayakların yere basmadığı hâk ve hakikatten uzak, birbirleri ile uğraşan , karalayan ilmihal sürüleri. Yok şu imamın, şu âlimin açıklaması, ilmihali . Benim ilmihallerin işe yaramaz olduğunu söylemek gibi bir niyetim yok , ama görünen o ki Kur’anın arapça okunmasının, ne okunduğunun bilinmemesinden doğan boşluk ilmihallerle

doldurulmuş . Benim dikkat çekmek istediğim burası . Kur’an ‘ı Kerim raflara kaldırılmış, çeyiz sandıklarına hapsedilmiş, duvarlara asılmış , kalplerin  ve vicdanların yerini para , mülk ve dünyalık almış. Elbette ki elde bulunan ilmihallerde faydalı bilgiler de vardır. Benim anladığım anlatmak istediğim   neredeyse asırlardır şu âlimin ilmihali, bu âlimin ilmihali birbirini tutmayan açıklamalar . Bu hususta yapılan çalışmalar nedense Kuran’ı Kerimin dilimize göre anlaşılması için yapılamamış , yapılmamıştır. Çok şükür diyelim son senelerde  Kuran ‘ı Kerim mealleri türkçe diline tercüme edilerek istifadeye sunulmuş. Burada da meallendirilmelerde  bazı meallerde dip notlarında hurafe , hikaye , masal kalıntıları göze çarpıyor. Bu da Kuran’ın iyi anlaşılması önünde büyük bir engel olarak görüyorum . Burada da görünen o ki bizler , biz anlayamayız diye meydanı birilerine bırakmışız. Halbuki Kuran akıl sahiplerine hitap ediyor . Anladığımız kadar da mesul tutuyor. Yeter ki ilmihal yerine ilk sıra Kuran’ı Kerim olsun. O zaman çok şeyleri, yani ayetlerin neyi, nasıl yapacağımızı , yaşayacağımızı pekala anlayacağız. Bu da okumayla olur . Allah CC  ‘un ilk emri ” Oku ” değil mi ! Ama bizler hep birilerinin okumasına , yazmasına, konuşmasına kulak verdik . Anlaşılan bu da bir kulaktan girip öteki kulaktan çıkıvermiş.  Bu çoğunlukla böyle oluyor, böyle de olacaktır. Zahmetsiz, emeksiz olan herşey çabuk unutuluyor. Beyinde kalpte yer edinmiyor.  Bugünkü yaşayışımız bu değil mi , verimsiz bir toprak gibi , netice ortada … Allah CC ‘ın vermiş olduğu nimetlerin ne kadar kıymetini biliyor , yerli yerince harcıyoruz . Aklımızı ne kadar çalıştırıyor , nedenleri ve niçinleri anlayabiliyormuyuz . Okuduğumuz ilmihaller bizleri ne kadar değiştirdi , bunu biraz olsun düşünmemiz gerekmez mi ! Suç ilmihalleri yazanlarda mi,  yoksa bizlerde mi , ortada bir çelişki yok mu !  var elbette , Kuran ‘ı Kerimin birinci tercihimizin olmaması.  Allah CC  bizi Kuran’dan yapıp yapmadıklarımızdan hesaba çekecek . Kuran ‘ ı Kerim ‘de defaatla bizlere bildiriyor ve şöyle bir ikazda bulunuyor ;

( Ey İman edenler,    ne mallarınız , ne çocuklarınız sizi Allah ‘ın buyruklarından tutkuya kapılarak alıkoymasın . Kim (kimler) böyle yaparsa artık onlar hüsrana uğrayanların ta kendileridir . Münafikun Sur.Ay.9).

Bizlerin bugün yaşayışlarımız ne kadar Kuran’ın bildirdiğine uygun bunu bir gözden geçirmemiz , buna göre nerde durduğumuza bir bakalım. Eğer bizler Kuran ‘ı Kerimi raflardan , oda duvarlarından, çeyiz sandıklarından çıkartıp kendi dilimize göre okusak , okuyabilsek elbette ki Kuran’ın şu hitabını anlayacağız ( Gökten yağmuru indirip onunla hertürlü bitkiyi yetiştiren , çimenleri yeşerten , bağı bahçeyi , hurma, nar ,zeytini ve bunlara benzeyen , benzemeyen tadı , lezzeti birbirinden farklı meyveleri size ikram eden Allah ‘tır. Allah ‘ı layıkıyla kavramak isteyenlerin bunlardan alacağı dersler vardır.

Enâm Sur.Ay.99-çeviri Mustafa Çevik ).

Allah CC insanoğluna bakıp görmek ve düşünme yeteneği verdi, bu yeteneği onu yaratanın emirlerine uyarak yaşaması gerektiğini de bildirdi ve uyardı

( İnsan başıboş bırakılacağını ve hayatı istediği gibi yaşayabileceğini Allah ‘ın hayata müdahil olmayacağını ve verdiği nimetleri kullanış biçiminden hesaba çekmeyeceğini mi sanıyor .Kıyamet Sur.Ay.36-çeviri Mustafa Çevik ).  Şimdi bizler samimi olarak söyleyelim , bu açık açık ayetleri dilimize göre anlayacak kadar aklımız çalışmıyor mu ? bunu defaatla iyice düşünelim. Elbette ki aklımız çalışıyor , ilk hedefimiz dünyalık olunca , bu açık açık ortada . O zaman aklımız sırf dünya menfaatine çalışıyor, Kuran’a sıra gelmiyor. Zaten Kuran’ın önüne setler koymuşlar. Sevap piyangoları sıralamışlar. Caminin ön safhında deve yükü ile arkadaki safta at yükü biraz daha arkada daha az , en arkada en az sevap paylaştırmışlar,  yeter ki ön sıraya yerleş. Hoca onu demiş, bunu demiş ne akılda kalıyor, ne kalbe iniyor. Bir de Kadir gecesi sabaha kadar ibadet edildi mi, ardından Berat gecesine öteki Kandillere de yetişildi mi , sevap hasılatı , büyük büyük ikramiyeler tamam ! Bu şekil yaşarken öldün mü korkma , arkandan göndermeler devam eder ,kırklar , elliikiler,  seneyi devriyeler de lokma dağıtmalar,  hatta ölünün arkasından kurban , gidemediği haccına da gitmeler …. ne kadar garip değil mi ! Geriden gelen gençler kimi, kimleri örnek alacaklar . Sistem zaten onları sarmış sarmalamış . Onlar da kendilerince çıkar yol  bulmuşlar, Deist olmuşlar, Ateist olmuşlar , istisnalar hariç .

Ey ilmihalciler , yazanlar , çizenler , işte bugünkü hal . Kuran ‘ı Kerimi arkaya attınız , ilmihallerinizi hikaye, masal , hurafelerle süslediniz, işte bugünkü numune insan eserleriniz . Bakalım bu duruma Allah CC  ne buyuruyor ;

( Ey İnsanlar ( müslümanlar ) Rabbinizden korkun . Herhangi bir şeyde babanın evladı , evladının da babası yerine bir karşılık ödeyemeyeceği günde  ürperim. Allah ‘ın vaadi haktır. Dünya hayatı sizi sakın aldatmasın .

O yaman aldatıcı sakın sizi Allah ile aldatmasın  .Lokman Sur.Ay.3).

Yukarda söz gelimi piyango kullanmam sebebsiz değildir. Bu şekilde fayda arayanlara bir ayet daha ; ( deki , Şefaat tümden ve sadece Allah ‘ındır. Göklerin  ve yerin mülkü yönetimi onundur, sonunda  O’ na  döndürüleceksiniz. Zumer Sur.Ay.44).

Bakalım biz Müslümanlar neden bugünkü hale geldik   ; hâk yemeler, cinayetler, kardeş akraba kavgaları , dünya malı için İslami olmayan bir hayat yaşıyorlar , neden ? (  Ve Elçi diyecek ki , Rabbim gerçekten benim toplumum  ( benim ümmetim ) Kuran ‘ı terkedilmiş ( bir Kitap olarak ) bıraktılar . Furkan Sur.Ay.30). İşte bunun için bu hallere geldik .

( Ve hiçkimsenin hiçkimse adına bir şey ödeyemeyeceği hiçkimsenin şefaatinin kabul edilemeyeceği hiç kimseden bir fidye alınamayacağı ve yardım görünemeyeceği bir günden sakının. Bakara Sur.Ay.123).

Kuran’ı Kerimi ilk sıraya koyup sarılanlara selam olsun.

Selam ve Dua ile.

Daha Fazla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir